ZMINA задокументувала випадки тортур у російському полоні та насильницьких зникнень на деокупованій Харківщині | Центр прав людини ZMINA

ZMINA задокументувала випадки тортур у російському полоні та насильницьких зникнень на деокупованій Харківщині

A+ A-

Журналісти та документатори Центру прав людини ZMINA спільно з представниками Всесвітньої організації проти тортур (ОМСТ) з 30 січня по 4 лютого перебували із польовою місією на деокупованих територіях Харківської області, щоб задокументувати випадки воєнних злочинів, зокрема тортури на насильницькі зникнення.

Документатори ZMINA разом з представниками ОМСТ

В рамках проєкту з документування випадків тортур, скоєних в ході російської збройної агресії проти України, учасники польової місії побували в Балаклії, Боровій, Вербівці, Савинцях, Борщівці, Пісках-Радьківських, Циркунах. Вдалося задокументувати 18 випадків тортур та шість випадків насильницьких зникнень від свідків та жертв російської окупації.

Катування цивільних та військовослужбовців є однією з тактик придушення опору на окупованих територіях та покарання громадян за нелояльність до Росії. Польова місія засвідчила системний характер роботи російських спецслужб з викрадення та катування жителів деокупованої Харківської області. Найчастіше полонених звинувачували у співпраці з українською армією та коригуванні ударів по окупантах. Людей катували, щоб “вибити” із них зізнання та судити за російським законодавством.

Спілкування із жертвою тортур у Балаклії

Особливо прискіпливо росіяни шукали та жорстоко катували колишніх військовослужбовців, які брали участь в АТО/ООС, рідних військовослужбовців, які зараз служать в ЗСУ. 

Під час інтерв’ю зі свідками та жертвами тортур стало відомо, що полонених утримували в неналежних умовах та погано годували. Росіяни застосовували психологічний тиск, побиття та електричний струм під час допитів, щоб змусити зізнатися або “здати” знайомих, хто може допомагати українській армії.

Також стало відомо про випадки свавільних затримань та утримання громадян, яким так і не повідомили, за що саме їх понад місяць тримали в неволі.

Зруйновна школа в селі Вербівка

Під час місії ZMINA побувала, зокрема, в Циркунах, де голова сільської військової адміністрації Микола Сікаленко розповів, що в селі, на жаль, вистачало колаборантів, які здавали своїх росіянам. Одні відкрито співпрацювали з окупантами, а інші — приховано. Коли росіяни викрадали людей, у них на руках були списки, написані від руки.

“В основному вони (росіяни) викрадали атовців та прикордонників. Деяких з них жорстоко били. А деяких взагалі вивезли до Росії або до окупованого Криму. Тобто частина односельців досі знаходиться в російському полоні. Мене теж викрадали та тримали у декількох різних підвалах, перевозили  з одного місця в інше. Але мене потім відпустили”, — розповів голова СВА Циркунів.

Голова СВА Циркунів Микола Сікаленко

Інша мешканка Циркунів Оксана (ім’я змінено), у якої незаконно затримали сина, підтвердила, що окупанти ходили зі списком:

“Тоді по селу вже ходили чутки, що почали забирати людей. Односельчани мені радили сховати мого сина. Тарас (змінене ім’я) сказав, що він тікати нікуди не буде, тим більше в Росію”.

Незабаром до будинку Оксани прийшли росіяни і забрали Тараса. Перед цим окупанти провели в будинку обшук, незаконно конфіскувавши найцінніші речі. Крім нього, вони також викрали з будинку його друга Остапа (ім’я змінено). Після цього росіяни вивезли обох чоловіків до Росії. 

“Остапа, як і мого сина, так і не відпустили. По нашій вулиці сім людей забрали, а загалом по селу – 15 чоловік. Серед них є й цивільні. Наприклад, росіянам не сподобалась людина, яка йде по вулиці, вони її зупиняли, роздягали та шукали у неї на тілі татуювання. Якщо тату, на їхню думку, було якесь не таке, її одразу затримували та кудись відвозили”, — ділиться свідченнями Оксана.

Підвал однієї з мешканок Циркунів, у якому окупанти утримували та били людину

Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує випадки тортур, скоєних під час російської збройної агресії проти України.  

Якщо ви стали потерпілим або свідком тортур, залиште інформацію про себе у формі за або ж напишіть на електронну адресу oh@humanrights.org.ua. Наш представник зв’яжеться з вами.  

Отримана інформація за згодою заявника буде використана для звернень до національних та міжнародних слідчих органів, зокрема до Комітету ООН проти тортур, Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідувань подій в Україні, Міжнародного кримінального суду тощо для розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні.