Зустріч правозахисників Домів прав людини у Криму: ZMINA розповіла про злочини Росії проти активістів

A+ A-

з 20 по 24 листопада у Варшаві відбувся глобальний зʼїзд мережі Домів прав людини, який зібрав більше 40 правозахисників. ZMINA є членом українських Домів (Чернігів та Крим), і під час заходу організація представила дані про воєнні злочини Росії проти громадянського суспільства та ділилася досвідом щодо підтримки та захисту постраждалих від війни.

Керівниця напрямку із захисту громадянського суспільства Центру прав людини ZMINA Людмила Янкіна презентувала результати моніторингу загроз, з якими зіштовхуються українські правозахисники на окупованих територіях, а також представила дані про вбитих представників громадянського суспільства з початку повномасштабного вторгнення.

“Причиною загибелі активістів та волонтерів у зоні бойових дій стали: невибіркові ракетні обстріли та артилерійські обстріли цивільних об’єктів, прицільні мінометні обстріли гуманітарних колон, прицільні обстріли по окремих гуманітарних або евакуаційних транспортних засобах, позасудові страти, а також підрив на мінах. Через це ми втратили 95 людей. Ще 111 представників громадянського суспільства загинули в бою, захищаючи країну”, — розповіла Янкіна.

Також, за її словами, на окупованих територіях ситуація ускладнюється щодня: “Активісти, правозахисники та журналісти мусять переховуватись, оскільки їх постійно переслідує російська армія та ФСБ за сфабрикованими звинуваченнями (тероризм, екстремізм, шпигунство, диверсія, підривна діяльність тощо). Абсолютна більшість активістів після викрадення зазнають тортур”.

Правозахисниця додала, що десятеро активістів, яким ZMINA надавала допомогу, перебували у російському полоні від 11 місяців до півтора року. 

Крім того, під час з’їзду Домів прав людини правозахисники говорили про зростання авторитаризму та його вплив на права людини; про екстрену підтримку правозахисників у нових реаліях та нарощування потенціалу нового покоління правозахисників тощо.

Людмила Янкіна, Ольга Скрипник та Андрій Зубарєв (представники українських Домів прав людини)

Довідково: Мережа Домів прав людини — це коаліції організацій громадянського суспільства, які працюють разом для просування прав людини в Україні та за кордоном. Понад 90 організацій громадянського суспільства об’єднані в міжнародну мережу, що діє у Східній Європі, на Західних Балканах і на Кавказі. Разом Мережа виступає за свободу зібрань, об’єднань і вираження думок, а також за право бути правозахисниками у своїх країнах.