“Комісія журналістської етики — це не дубина, яка б’є журналістів по голові”, — Тетяна Печончик

A+ A-

Кілька років тому журналістка Тетяна Печончик вийшла з плакатом на протест до Генеральної прокуратури України. Мітингувальники вимагали справедливості для родичів жертв на той час міліцейських катувань, потерпілих від дискримінації, людей, які стали жертвами нетверезих мажорів за кермом. З того часу вона зрозуміла, що більше не може бути журналісткою. 

Нині Тетяна Печончик — правозахисниця та голова правління Центру прав людини ZMINA. У 2020 році вона отримала премію Human Rights Tulip за видатні досягнення в боротьбі за права людини від Міністерства закордонних справ Нідерландів. Того ж року її вже вдруге обрали до складу Комісії журналістської етики.

Про те, як журналісти висвітлюють напади на активістів, насильство та дотримання прав людини в місцях несвободи, про роль Комісії журналістської етики для медіа та їхньої аудиторії, а також про баланс між журналістикою та правозахистом — в інтерв’ю з Тетяною Печончик.

У квітні цього року Центр прав людини ZMINA представив моніторингову доповідь щодо переслідувань і нападів на правозахисників та активістів. Мене вразило, що лише за січень-березень 2021 року було більш ніж 30 нападів. Чи слідкуєте ви за тим, як медіа висвітлюють такі події?

Ми слідкуємо за переслідуванням активістів і правозахисників з часів Євромайдану. Проблема нападів на активістів накочувалася як грудка снігу. Ми бачили певну динаміку в перші роки після Майдану, зустрічалися і говорили про це з керівництвом МВС, Нацполіцією, аби напади розслідували. Паливом для наступних нападів на активістів є безкарність за попередні. На жаль, тоді не було достатньо уваги з боку медіа. 

А потім сталося загострення, хвиля переслідувань різко збільшилася у 2017-2018 роках. Після нападу на Катерину Гандзюк про проблеми заговорила вже вся країна. Далі були напади на одеських активістів, на Віталія УстименкаОлега Михайлика. Таким чином напади на активістів стали однією з тем №1 у медіа.

Щороку ми продовжуємо фіксувати близько 100 нападів чи переслідувань активістів. Медіа висвітлюють переважно найбільш резонансні справи, тоді як дуже багато випадків, особливо в регіонах, лишаються поза увагою. Причому не лише національних, а й місцевих журналістів.

Чи можна сказати, що нападів стало більше з 2017-2018 років, чи це так лише здається, бо медіа стали більше звертати увагу на такі випадки?

Ви самі зауважили, що 30 нападів за три місяці – це велика цифра. А насправді їх може бути набагато більше. Адже таку кількість фіксує лише одна організація, у якій збором даних займається один монітор. Інститут масової інформації та Національна спілка журналістів окремо документують ще напади на журналістів. У наш моніторинг такі випадки теж потрапляють. Найчастіше тоді, коли журналіст виконує функцію місцевого активіста, адже в регіонах це часто одна й та сама людина.

Треба також розуміти, що в моніторингах ми публікуємо лише ті інциденти, у яких причиною переслідувань стала громадська діяльність людини. Також ми ретельно перевіряємо доброчесність потерпілих, щоб у доповіді не потрапляли люди, яких наймають за гроші для відстоювання владних інтересів. Тому кількість нападів, які ми документуємо, це тільки верхівка айсберга. Однак вона принаймні дає уявлення про тренди і про клімат, в якому перебуває громадянське суспільство. 

Складно сказати, чи зросла кількість нападів на активістів саме після Майдану. Зібраних і задокументованих даних про домайданівські часи немає, тому кількісно оцінити неможливо. Але про проблему стали більше говорити, і одна з причин — це те, що громадянське суспільство в Україні стало впливовішим і сильнішим. Люди отримали більше реальних інструментів і повноважень завдяки реформам, почали об’єднуватися, створювати ОСББ, контролювати місцеві бюджети. Українці відчули силу протидіяти вирубкам лісів чи знищенню річок у тих громадах, де вони живуть. Люди тепер знають, що будівництво нормальної дороги або школи залежить не від того, хто сидить у Києві на Печерських пагорбах, а від місцевих чиновників. 

У мене є гіпотеза, що частковий успіх реформ і зростання впливовості громадянського суспільства і стали каталізатором нападів на активістів. Ніхто не буде серйозно планувати напад на людину, яка ні на що не впливає і не загрожує корупційним схемам. Нападають і погрожують тим, хто щось змінює. 

Є регіони, де відбувається більша кількість нападів, ніж в інших. Активістам підпалюють будинки, підривають автомобілі тощо. Також є гендерна специфіка нападів, оскільки жінок-активісток переслідують, погрожуючи дітям, сім’ї, погрожуючи зґвалтуванням.

Повний текст інтерв’ю читайте тут.