“Компенсувати шкоду агресор повинен уже, не чекаючи закінчення війни”. Міжнародний реєстр збитків від російської агресії почав приймати заяви від постраждалих

A+ A-

Міжнародний Реєстр збитків для України, завданих російською агресією, почав збір інформації від скаржників 2 квітня. Наразі постраждалі можуть подавати заяви для майбутнього відшкодування через портал “Дія” тільки щодо пошкодженого та зруйнованого житла. Очікується, що ця база даних в результаті міститиме інформацію про збитки за близько сорока категоріями, включно з втратою життя, тілесними ушкодженнями, тортурами та сексуальним насильством щодо конкретних осіб, а також шкодою культурній спадщині, критичній інфраструктурі чи довкіллю України протягом широкомасштабного російського вторгнення. Загалом, за попередніми оцінками, може йтися про 6-8 мільйонів скарг. 

“Ґрати” з’ясували, що нині відомо про роботу реєстру, і як може працювати механізм репарацій.

Наслідки російської масованої атаки ракетами та дронами по Львову, 29 грудня 2023. Фото: Стас Юрченко, Ґрати
 
Реєстр збитків для України — це міжнародна організація, яку заснувала Рада Європи у травні 2023 року на саміті глав держав і урядів в Ісландії, для виконання резолюції Генасамблеї ООН, прийнятої у листопаді 2022-го. Нині до Реєстру приєднались 43 держави та Європейський Союз. Штаб-квартира організації розташована у Нідерландах. 

Планується, що Реєстр має акумулювати дані про шкоду, завдану Росією українським громадянам, інституціям та державі в цілому, аби на основі цієї інформації створити ефективний механізм відшкодування. 2 квітня 2024 року на конференції «Відновлення справедливості для України» у Гаазі, співорганізованій Єврокомісією та урядом Нідерландів, оголосили про початок прийому заяв від постраждалих.

“Обсяг руйнувань та іншої шкоди, завданої війною — величезний, і Реєстр очікує на подання безпрецедентно великої кількості заяв — від 6 до 8 мільйонів. Лише в першій категорії, яка відкрилась сьогодні, Реєстр передбачає, що отримає від 300 до 600 тисяч заяв про відшкодування”,зазначається на сайті організації.

Українські правозахисні організації, які займаються документуванням воєнних злочинів, привітали фактичний запуск роботи Реєстру збитків. За словами менеджерки з міжнародної адвокації Центру прав людини ZMINA Тетяни Жукової, яка була присутня на конференції у Гаазі, це важливий крок до відновлення справедливості для постраждалих, а також демонстрація Україні та українцям підтримки і готовності до реальних дій з боку міжнародного співтовариства. 

Водночас, за її словами, механізм, який починає роботу, вже має певні недоліки — зокрема, рішення обмежити мандат Реєстру тільки тими збитками, які Росія завдала після 24 лютого 2022 року.

“Це неправильно, по-перше, тому що частина потерпілих — із Криму, Донеччини, Луганщини — не отримає такої компенсації, справедливості. І по-друге, тому що не можна розділяти вторгнення Росії: воно було безперервне із 2014-го і просто збільшувало свої масштаби”, — каже Жукова.

Також, як зазначає правозахисниця, складнощі у майбутньому може становити той факт, що в Україні вже паралельно діє низка окремих реєстрів і баз даних воєнних злочинів та різного типу шкоди, завданої російською агресією, тож їх усі треба буде узгодити між собою.

“Також є трастовий фонд Міжнародного кримінального суду, виплачуються компенсації від Європейського суду з прав людини, тож усі ці міжнародні механізми, які надають компенсації, теж якимось чином треба скоординувати із цим механізмом репарацій”, — говорить Тетяна Жукова. 

Повний матеріал читайте на сайті медіа за посиланням.