“Можна бути жертвою злочину і злочинцем одночасно”: поради українцям, яких мобілізують в окупації

A+ A-

Не стріляти в цивільних і за нагоди здатися ЗСУ.

Ведучі: Єлизавета Цареградська

Гостi: Альона Луньова

Росіяни розпочали примусову “мобілізацію” на тимчасово захоплених територіях півдня та сходу України. Що робити українцям, щоб не стати військовими злочинцями?

Гостя – менеджерка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

Альона Луньова: Це питання лишається доволі гострим. Фактично примусова мобілізація почалася на окупованих територіях Донецької й Луганської області ще з 19 лютого.

І, за орієнтовними оцінками, понад 40 тисяч чоловіків в такий спосіб були примусово мобілізовані.

Зараз ми бачимо, що російська федерація намагається робити те саме на територіях окупованих частин Херсонської, Харківської, Запорізької областей. Ми таку інформацію отримуємо.

Це є воєнним злочином, який передбачається Римським статутом. І невдовзі передбачатиметься національним законодавством.

Саме організація процесу призову є злочином. Якщо людину мобілізували – вона не є злочинцем, допоки вона не виконуватиме злочинних наказів, не вчинятиме злочинів проти цивільних людей.

Щоб бути не залученим до мобілізації, перша порада – ховатися. Бажано не брати повістки. На окупованих територіях люди просто ховаються і не виходять з хат, щоб не стати жертвами мобілізації.

Якщо вже людину примусово викрали з вулиці (бо часто так буває), якщо дійсно примушують одягати форму, дають зброю, тоді найперше – потрібно не виконувати злочинних наказів, не стріляти в цивільних. І за першої можливості здатися ЗСУ.

Якщо росія намагається зробити так, щоб українці вбивали українців, треба максимально зробити все можливе, щоб не стати ані вбивцею, ані вбитим.

Слухайте повну розмову.