Ми проти появи у законодавстві терміну “колабораціонізм” — правозахисниця Луньова

A+ A-

Коаліція організацій, які опікуються питаннями захисту прав і свобод постраждалих від збройного конфлікту осіб, пропонують державі свої “зелені”, “жовті” і “червоні” зони в законопроєктах щодо війни на Донбасі.

Гостя — адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

Альона Луньова: Ми хотіли через цю дорожню карту показати, яка позиція громадських організацій, які працюють з постраждалими від збройного конфлікту, є стосовно законопроєктів, які наразі зареєстровані у ВР. Там зараз більше 20 законопроєктів, вони поділені по зонах. Частина повністю підтримані громадськими організаціями. Частина ні, тому вони в червоній зоні. Жовті — це для доопрацювання.

У зеленій зоні законопроєкти про виплату пенсій мешканцям окупованих територій. Є законопроєкти, які встановлюють механізм реєстрації місця проживання мешканців окупованої території. Там є різні законопроєкти, зокрема, №2689 — законопроєкт, який дозволить гармонізувати національне кримінальне законодавство і міжнародне. Ми сподіваємось, що його підтримають депутати у другому читанні. Його прийняття дозволить притягати до відповідальності осіб, які чинили злочини проти людяності у збройному конфлікті.

Жовта зона — найменша, ми вважаємо, що там є корисні законопроєкти, але вони мають бути доопрацьовані. Зокрема, законопроєкт щодо санкційного режиму. Національне законодавство про санкції недосконале, ми вважаємо, що воно має бути покращено, зокрема в частині, яка стосується моніторингу виконання санкцій.

Червона зона — це доволі багато зареєстрованих законопроєктів, які є небезпечними. Бо вони, наприклад, пропонують кримінальну відповідальність за так званий “колабораціонізм”. Це так звані 4 законопроєкти. Три з яких були зареєстровані наприкінці лютого. І це законопроєкти про підвищену кримінальну відповідальність за дуже неокреслений чітко перелік злочинів. Тому в такому вигляді це може нести дуже велику шкоду мешканцям окупованих територій. Це сильно б’є по наших ініціативах у сфері інтеграції.

Можна дуже багато говорити про реінтеграцію, але, як тільки спливає слово “колабораціонізм” — важко надалі говорити про те, що ці реінтеграційні процеси можуть завершитися успіхом.

Люди будуть відчувати небезпеку процесів у сфері інтеграції.

Повну розмову слухайте тут.

Фото обкладинки: ВостокSOS