Олег Сенцов у Сенаті Чехії: «Путін – злочинець. Ті, хто цього не розуміє, обманює себе або обманює нас»

A+ A-

У Сенаті, верхній палаті Чеського парламенту, відбувся семінар про права людини в Криму за участю колишнього в’язня Кремля Олега Сенцова та українських правозахисників. Присутні чеські сенатори, члени та керівники Комітету з питань освіти, культури та прав людини наголошували, що їхній власний історичний досвід з тоталітарними режимами зобов’язує їх до солідарності з Україною та її громадянами, які залишилися на окупованій території Криму.

На семінар, що проходив у Вальдштейнському залі, де проводяться засідання Сенату Чехії, зібралося кілька десятків людей – крім господарів акції, чеських сенаторів, були присутні дипломати, чеські правозахисники, представники громадських організацій, журналісти. Вони прийшли послухати з перших вуст про те, що відбувається сьогодні в Криму в ділянці прав людини.

Учасники пресконференції в Сенаті Чехії Олег Сенцов (другий зліва), сенатор Їржі Драгош та сенатор Марек Гілшер (крайній праворуч)

Заступник голови Меджлісу кримських татар Наріман Джелял детально розповів про те, що саме кримські татари стали найбільш переслідуваною групою в Криму. Їх переслідують і як політичних супротивників окупації, і як представників релігійних організацій, які Росія вважає терористичними.

На прохання модератора, колишнього речника Європейської комісії Давіда Стуліка, сказати щось оптимістичне після виступу кримськотатарського активіста, Олег Сенцов, колишній російський політв’язень, відповів: «Цього від мене не чекайте».

На думку Сенцова, російський президент Володимир Путін не збирається повертати Україні ані Крим, ані інші території, які потрібні йому для зміцнення своєї влади.

«Путін є злочинець щодо російського народу так само, як і щодо українського. Тому треба тиснути на нього всіма способами. І ті, хто цього не розуміє, обманює себе, або обманює нас», – наголосив Сенцов.

Він зазначив, що, незважаючи на обміни полоненими, кількість українських в’язнів Кремля лише збільшується. Він сказав, що відтоді, як він та інші українські політв’язні отримали свободу в результаті одного з таких обмінів у вересні минулого року, російські тюрми поповнюються все новими і новими полоненими. Бо саме так, у військових термінах, Сенцов називає себе та інших українських громадян, захоплених окупаційною владою.

«Не треба сподіватися на те, що режим Путіна, який незаконно затримує і засуджує наших громадян, їх добровільно відпустить. Потрібно всюди на всіх майданчиках про це говорити і вимагати звільнення незаконно утримуваних людей», – закликав Олег Сенцов, який п’ять років провів у російських тюрмах.

На підтвердження слів Сенцова, правозахисниця Тетяна Печончик із Центру прав людини «Зміна» повідомила, що поки відбувалася ця розмова у стінах Сенату, в Криму ще на одну особу збільшилася кількість в’язнів сумління – підконтрольний Кремлю суд в окупованому Росією Криму засудив до шести років колонії члена забороненої в Росії церкви «Свідків Єгови» Сергія Філатова. Таким чином, кількість ув’язнених за політичними мотивами українців у Криму збільшилася до 89 осіб.

За словами Тетяни Печончик, переслідуванням за політичними мотивами в окупованому Криму піддаються перш за все кримські татари, яких звинувачують в «організації терористичних організацій», а також і українські активісти, журналісти, правозахисники, члени різних релігійних організацій – мусульманських, протестантських, греко-католицьких та членів Православної церкви України (ПЦУ). При цьому, цей список не є вичерпний.

Повний текст читайте тут.