Право голосу на виборах зробить переселенців “видимими” для місцевих політиків

A+ A-

Отримання внутрішньо переміщеними особами можливості реалізовувати своє виборче право — це, безумовно, позитивний крок, до якого ми всі йшли, починаючи з 2015 року.

Про це в коментарі Gazeta.ua сказала правозахисниця, менеджерка з адвокації у “ZMINA. Центр прав людини” Альона Луньова.

“Виглядає дивно та несправедливо, коли переселенці в громадах можуть сплатити податки, віддати дитину в садочок чи до школи, отримати медичні, адміністративні послуги, користуватися інфраструктурою (дороги, транспорт тощо), і при цьому не можуть голосувати за місцеву владу, яка за все це відповідає”, — наголосила вона.

На її думку, переселенці роками не могли впливати на місцеву владу найпростішим способом — через вибори. Тому й шансів, що влада зверне на них увагу, було зовсім небагато.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кулеба прокоментував правки до конституції РФ та повернення Криму

“Створення механізму реалізації виборчого права під час місцевих виборів для ВПЛ й інших мобільних груп у середині країни, а також осіб, які не мають зареєстрованого місця проживання, робить значну частину населення країни — більше 6 млн людей — “видимою” для місцевих політиків”, — підкреслила Альона Луньова.

Розрахувати з математичною точністю, наскільки переселенці є впливовими як група виборців в масштабах країни, неможливо. Але очевидно, що в населених пунктах, де проживає багато ВПЛ, вони стають новою групою виборців для місцевих політиків.

Це, в свою чергу, означатиме, що проблеми переселенців, із якими вони стикаються на місцевому рівні, потраплять в поле зору політиків, що є передумовою для їхнього розв’язання.

“А будь-які розмови про те, що переселенці демонструють низьку явку або неактивно змінюють місце голосування, не мають жодного стосунку до позитивного обов’язку держави створити механізм реалізації закріпленого в Конституції України права. За аналогією: ми можемо тривалий час не звертатися до лікарні, втім, держава має створити всі можливості для того, щоб, коли медична допомога знадобиться, вона могла бути надана”, — наголосила юристка.