Російські нелюди викрадають українських людей. Розповідаємо, на кого полюють окупанти і як поводяться з бранцями

A+ A-

На українських територіях, захоплених російськими окупантами, відбувається викрадення представників місцевої влади, журналістів, активістів. Про це повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова. Правозахисники зафіксували такі факти, зокрема, на територіях Донецької, Запорізької, Київської, Луганської та Херсонської областей, частково зайнятих російською армією.

Фото: armyinform.com.ua

— Йдеться про викрадення людей у Гостомелі, Херсоні, Бердянську, Мелітополі, Волновасі, Новій Каховці, — каже Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINA. — Окупанти викрадають в основному представників місцевого самоврядування, мерів, депутатів, секретарів міських рад, громадських активістів, волонтерів, журналістів.

— Кого саме було викрадено?

— Зокрема, журналістку Вікторію Рощину, яка працювала у гарячих точках на Сході й Півдні України. Востаннє її бачили 12 березня в Бердянську. Також — Ольгу Гайсумову, громадську активістку з Мелітополя. Її викрали під час мітингу проти російської окупації у Мелітополі 12 березня. За свідченнями очевидців, група осіб у чорному одязі посадила жінку в машину і повезла у невідомому напрямку. Також у списку — Євгеній Матвєєв — міський голова Дніпрорудного Запорізької області. 13 березня стало відомо про його зникнення.

Відомо також про випадки вбивств активістів. Зокрема, окупанти вбили Олександра Кононова — його розстріляли у власному будинку в селі Борівському під Сєвєродонецьком. Олександр Кононов у 2014 році провів 98 днів у полоні у бойовиків так званої “ЛНР”, він був людиною з інвалідністю, не мав руки та ноги. Також окупанти застрелили мера Гостомелю Юрія Прилипка та двох волонтерів — Руслана Карпенка й Івана Зорю, коли вони роздавали людям гуманітарну допомогу.

— У Новій Каховці 12 березня зник активіст Сергій Цигіпа. А у Волновасі російські військові затримали більш як 20 українських активістів, — додає Олександра Матвійчук, голова правління українського Центру громадянських свобод та ініціатив. — Громадського активіста з Бердянська Віталія Шевченка викрали силовики з Росгвардії 15 березня, після мітингу проти окупації. Юрій Палюх, секретар міської ради Скадовська Херсонської області, був викрадений окупантами 16 березня. Також викрадено першого заступника міського голови Енергодару Запорізької області Івана Самойдюка.

— Чи відомо, як окупанти поводяться з викраденими людьми?

Т. Печончик:

— Передовсім психологічно тиснуть на них. Мер Мелітополя Іван Федорів, котрий провів шість днів у полоні, розповідав, що перебував у мелітопольському СІЗО, понад сім годин був з мішком на голові у приміщенні з озброєними окупантами. А в сусідній камері когось катували.

— Навіщо окупанти вдаються до викрадення?

— Так вони хочуть зламати опір місцевого населення.

— Як визволити людей з полону?

— Передовсім потрібен розголос таких випадків, особливо за кордоном. Кількадесят громадських організацій уже звернулися до міжнародної спільноти з зафіксованими фактами викрадення.

Джерело: Експрес