Розбір | Українців вивозять до Росії, ОРДЛО, Білорусі. Як повернутися додому: карта, досвід, поради

A+ A-

LIGA.net дослідила, звідки й куди вивозять українців до Росії, намалювала мапи та дізналася, як родичам допомогти своїм безпечно виїхати звідти.

Колаж – Дмитро Кругліков / LIGA.net

“Через пів години вас тут не має бути”, – сказали російські окупанти в Маріуполі людям, які ховалися в укритті. 

Це було наприкінці березня. Серед сотні цивільних у тому укритті були батьки журналіста Артема Ільїна. Його мамі – 67 років, батькові – 75. Їм не залишили вибору, окрім як намагатися вибратися через окуповані території.

Маріупольці, які не мали авто, виходили з міста пішки. Далі окупанти підбирали їх автобусами. У Безіменному є “фільтраційний табір” для тих, хто доїхав на власному авто. Інших автобусами вивозять для “фільтрації” до різних міст Донецької області – Сніжне, Торез, Старобешеве, Докучаєвськ, Донецьк, розповідає Ільїн.

“Фільтрацію” змушують пройти всіх. Люди заповнюють анкети, у них беруть відбитки пальців і долонь, роблять фотографії (анфас, два профілі), допитують. Потім видають папірець зі штампом бойовиків “МВС ДНР”, інформацією про прізвище, ім’я, по батькові, місто, з якого виїхала людина, національність, громадянство.

“Із цим папірцем можна спокійніше проїжджати через “ДНРівські” блокпости. Ті, хто проводить “фільтрацію”, запевняють, що в Росії цей папірець може дати право на отримання паспорта РФ”, – розповідає Артем.

ДОВІДКА. На перших відео з фільтраційних таборів у Безіменному – гетто для маріупольців, повідомляє радник мера міста Петро Андрющенко. Там – близько 2 000 примусово вивезених чоловіків. У них відібрали документи, сплять у школі та клубі в коридорах. Двічі на день їх шикують, женуть упорядковувати Безіменне та Новоазовськ під конвоєм.

Наприкінці березня в Безіменному батькам Артема вдалося знайти Wi-Fi та зв’язатись із синами: у так званому “ДНР” не працює український мобільний оператор. 

Після “фільтрації” батьки сіли в авто до родичів та поїхали в Росію. Артем з братом тим часом знайшли в Ростові волонтерів, які прийняли їхніх батьків на кілька ночей, допомогли з їжею. Далі через знайомих купили квитки на потяг до Мінська.

“Нас усі попереджали: нікому не казати дорогою, що їдуть в Україну. Треба говорити, що їдете “отямитися” в санаторій чи до знайомих. Придумати легенду”, – пригадує Артем.

У Мінську підключилися люди, які допомагають українським переселенцям (їх знайшли через білоруську діаспору в Україні). Так батьків привезли в Брестську область на прикордонний пункт.

“Білоруські прикордонники без питань випустили. Переходити треба було пішки, бо автомобілем кордон не переїдеш: зведено захисні споруди”, – Артем із братом зустрічали батьків по той бік.

Графіка: Дмитро Кругліков / LIGA.net

Етап 1. Українців силоміць вивозять з окупованих територій

Лише з Маріуполя російські окупанти незаконно депортували понад 30 000 жителів, повідомляє Маріупольська міськрада. 

Загалом з тимчасово окупованих українських територій росіяни вивезли майже 1,2 млн громадян, серед яких понад 200 000 дітей. Це дані Уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової.

Мільйон депортованих – усе ж перебільшення, вважає директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова. За її словами, чіткої статистики немає, а інформація Уповноваженої базується на даних міноборони РФ про кількість людей, що в’їхали до Росії. Та є різниця між українцями, які їдуть у та через Росію. 

Наразі немає інших шляхів повернутися з окупованих територій до України чи інших європейських країн, окрім як через територію РФ.

Хіба через лінію фронту на свій страх та ризик. Крім того, окупанти можуть просто не випустити. Так, блокують Херсонську область на в’їзд і виїзд до Миколаєва та інших міст, підконтрольних Україні.

Етап 2. Розвезення українців територією Росії. Карта

Ми спробували розібратися, куди вивозять українців. Точно відомо, що депортують з територій під окупацією. Людей вивозили з Київщини та Чернігівщини до Білорусі. Депортували до РФ з Харківської, Сумської, Запорізької, Луганської, Донецької, Херсонської областей, зокрема Ізюма та Маріуполя, розповідає Альона Луньова. Маріупольців вивозили до Томська, Тамбова та інших околиць Росії, заявляє міський голова Вадим Бойченко.

Географія розселення українців широка. Везуть до Астрахані, Таганрога, Ростова-на-Дону, Тули, Набережних Челнів, Пензи, Бєлгорода, Сиктивкара, Находки, розповідає експертка. Розселяють у пансіонати Самарської та Володимирської областей, Підмосков’я, Далекого Сходу. За словами Луньової, вони прагнуть, щоб усі регіони РФ побачили “українців, які тікають від київського режиму”.

Допомагає розселяти силоміць депортованих українців Російська православна церква. Селять у своїх приміщеннях на території Ростова-на-Дону, Воронежа, Ярославля, Костроми, розслідували “Слідство.Інфо”

Головне управління розвідки Міноборони України повідомляло, що росіяни вивозять українців до економічно депресивних районів РФ. Кінцевим пунктом призначення називали низку східних областей, зокрема Сахалін. 

Розслідування британського медіа INews це підтверджує. Вони верифікували 20 людей, які прибули на східні острови Сахаліну, включно з Курильськими островами. Місцева влада очікувала на 600.

Загалом вдалося верифікувати 66 таборів розселення вивезених до РФ українців, зокрема Сибір, Полярне коло та Далекий Схід. Серед пунктів тимчасового розміщення ​​– десятки санаторіїв та колишніх дитячих таборів, щонайменше один центр “патріотичного виховання” і навіть колишнє звалище хімічної зброї в Леонідівці (майже 1000 км від України). Там, за даними INews, близько 600 українців.

Журналісти ідентифікували 6250 українців у 38 таборах, серед них 621 дитину. 

У 66 таборах, за даними видання, може бути близько 10 800 людей, зокрема 1000 дітей. У більш як третині таборів є мешканці Маріуполя.

Табори для українців пролягають через 11 часових поясів: від Бєлгорода на заході до Камчатки й Владивостока, підкреслює Тетяна Локшина, старша дослідниця щодо Європи та Центральної Азії Human Rights Watch.

Наприклад, сотні дітей, вагітних, літніх з Маріуполя привезли до Находки, це 9000 км від України. Російські ЗМІ стверджують, що люди самі “обрали жити на Далекому Сході, відзначають красу моря”. У гуртожитку Камчатського індустріального коледжу розмістили дітей з Херсона.

Понад 530 людей, серед яких 120 дітей з Маріуполя, привезли до табору “Царицыно озеро” в Ленінградській області, майже 2000 км від міста. Декілька людей там сказали російському архієпископу, що хочуть додому, але не мають документів, щоб купити квитки. 

Посилання на повний матеріал.