Що означає новий указ Путіна про російське громадянство?

A+ A-

27 квітня Владімір Путін підписав указ щодо українців, які не бажають «отримувати» російське громадянство на тимчасово окупованих територіях України. Згідно з документом, люди без «громадянства» вважаються іноземцями. Їх можуть депортувати, якщо вони «створюватимуть загрозу національній безпеці РФ». 

Колаж: Свідомі

«Там заплутане формулювання, багато категорій та посилань, і немає дати, починаючи з якої громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території чи на території РФ, треба оформлювати як “іноземців”. Така складність і заплутаність тексту не випадкова. Мета — створити паніку,  щоб люди пішли отримувати російські паспорти», — кажуть правозахисники.

Пояснюємо, що це означає для жителів тимчасово окупованих територій та яка позиція і рекомендації України та правозахисників.

Новий указ Путіна

27 квітня Президент РФ підписав Указ «Про особливості правового стану окремих категорій іноземних громадян і осіб без громадянства РФ». Згідно з ним, українці на тимчасово окупованих територіях, які не «отримали» російські паспорти, «визнаються» так званими «постійно проживаючими в Росії іноземними громадянами і особами без громадянства». На основі своїх документів вони начебто мають право мешкати на тимчасово окупованих територіях до 1 липня 2024 року.

Якщо українці без російських паспортів «створюватимуть загрозу національній безпеці РФ», їх можуть депортувати і заборонити вʼїзд до Росії та на тимчасово окуповані території.

28 квітня Путін підписав закон, згідно з яким, людей, які «набули» російського громадянства, можуть позбавити його за «тероризм», «тяжкі злочини проти держави», «заклики до дій проти територіальної цілісності Росії», «дискредитацію Збройних Сил РФ», «диверсії» та «екстремізм».

Позиція правозахисників

«Там заплутане формулювання, багато категорій, багато посилань, і немає дати, починаючи з якої громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території чи на території РФ, треба оформлювати як “іноземців”», — коментує адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

Люди зі своїми [українськими — прим. ред.] документами можуть проживати у Росії та на тимчасово окупованих територіях до 1 липня 2024 року, але, на погляд Луньової, ця дата стосується не громадян України, а іноземців. 

Для українських громадян немає дати, коли вони мають отримати «посвідку на проживання» чи інші документи, передбачені законодавством РФ і незаконно розповсюджені росіянами на українських територіях.

«Така складність і заплутаність не випадкова. Мета — створити паніку,  щоб люди пішли отримувати російські паспорти. В Указі є стаття 13, яке каже, що іноземці можуть бути “видворені” з території, якщо “загрожують національній безпеці”, “посягають на конституційний устрій”. Але все перераховане вже криміналізоване в Росії. Загальне враження, ніби будь-яка непідтримка Росії  може вилитися у видворення. Напевно, це і була мета — змусити людину думати, що якщо вона в якийсь спосіб не підтримує Росію, може бути видворена», — каже правозахисниця. 

Фото: Свідомі

Вже зараз є громадяни України,  які перебувають на території РФ, щодо них ухвалили рішення видворення, але не видворяють, а тримають в спеціальних центрах для утримання іноземців. 

Луньова вважає дивним, коли люди, які не живуть в окупації, роздають поради типу «за будь-яку ціну не беріть російський паспорт».

«Ми як держава маємо сказати, що не визнаємо цих паспортів, бо це автоматичне або примусове набуття громадянства РФ. Маємо бути послідовними і казати: “Якщо вам для виживання на тимчасово окупованій території треба отримати паспорт, отримайте, але збережіть себе. Ми не визнаємо це [паспорти], і ви для нас громадяни нашої країни”».

Повний текст тут.