“Справа 25” — наймасовіша атака ФСБ на кримських татар: журналісти створили подкаст з історіями затриманих

A+ A-

“Справа 25” — історія наймасовішої атаки ФСБ на кримських татар. Як це було і що у цій справі відбувається зараз? Про створення подкасту про популяризацію цієї теми поговорили у черговому випуску програми “Звільніть наших рідних”.

“Справа 25” — подкаст про найбільший кримінальний процес над політв’язнями з окупованого Криму. Фігуранти справи — 25 кримських татар, яких затримали з політичних і релігійних мотивів. ФСБ звинувачує їх у причетності до терористичної організації та підготовці до насильницької зміни конституційного устрою РФ.

У нашій студії побували автори цього проєкту – репортерка, авторка подкасту Альона Савчук і керівник студії подкастів IZON-media Олексій Кушнір.

Також з Криму до нас зв’язком доєдналася активістка “Кримської солідарності” і правозахисниця Лутфіє Зудієва.

Ігор Котелянець: Лутфіє, ми знаємо, що вас як активістку “Кримської солідарності” також арештовували й звинувачували у 2019 році. Розкажіть свою історію. Як це відбулося і що відбулося?

Лутфіє Зудієва: У “Кримській солідарності” я працюю близько п’яти років. Працюю поруч з людьми, які вважають, що боротися з порушеннями прав людей в окупованому Криму потрібно. Хоча б використовуючи ті можливості, які в усіх нас сьогодні є. Моє затримання відбулася через три роки після того, як я приєдналася до цього руху.

Затримували прямо на вулиці в моєму місті. Пов’язували затримання з публікацією у Facebook за 2013 чи 2014 рік. Це було формальною причиною, насправді ж це була негласна форма тиску з боку співробітників “Центру Е”. Адже в розмові з ними мені стало зрозуміло, що затримання пов’язане з моєю політичною та громадянською позицією. Мене відкритим текстом запитували, коли закінчиться мій правовий нігілізм і невизнання Російської Федерації в Криму.

Наталія Каплан: Однак, ви все одно після цього залишилися на півострові?

Лутфіє Зудієва: Так, це вибір, з яким рано чи пізно стикається кожен активіст та кожна активістка. Такі адміністративні справи ми між собою називаємо певним сигналом, коли силові структури в такій спосіб дають зрозуміти, що за людиною спостерігають, що вона перебуває у зоні ризику. В цей момент людина має визначитися, чи вона залишається і продовжує займатися тим, чим займалася, чи вона виїжджає з Криму.

Ігор Котелянець: Чим для вас закінчилася історія з арештом? Чи цей правозахисний активізм відбувається зараз?

Лутфіє Зудієва: На щастя, затримання не переросло в арешт. Це було багатогодинне затримання, але ввечері мене вже відпустили. Наступного дня відбулося судове засідання. Його рішенням був штраф у дві тисячі рублів.

Ігор Котелянець: Багато активістів “Кримської солідарності”, на жаль, перебувають у тюрмах. Що з ними зараз відбувається? У якому вони стані? Що з їхніми справами?

Лутфіє Зудієва: Ми переконані, що кожному активісту та кожній активістці, які зараз перебувають або в СІЗО, або в колонії, можна допомогти двома шляхами. По-перше, максимально висвітлюючи кримінальну справу. Потрібна максимальна публічність і юридична допомога.

І подкаст, про який йдеться в рамках цього ефіру – це як раз чудова нагода розповісти суспільству про дуже складну кримінальну справу, до якої багато питань, навколо якої багато стереотипів. Мені здається, авторам цього подкасту вдалося протранслювати цю складну історію простою мовою, але водночас з глибиною занурення в ситуацію. Це хороший спосіб познайомити суспільство з долями таких людей, як, наприклад, Різа Ізетов, Ремзі Бекіров або Джеміль-ага Гафаров.

Ігор Котелянець: Панове Альоно та Олексію, розкажіть детальніше про проєкт “Справа 25”. Чому він виник? Що ви хочете донести?

Олексій Кушнір: У першу чергу ми цю історію хочемо ретранслювати на українців, які насамперед зацікавлені у тому, щоб знати про неї більше. Цей проєкт виник в рамках студії подкастів IZON-media, якою я керую. Ми працювали з Альоною Савчук і Тарасом Ібрагімовим. Разом ми вже мали досвід роботи з іншим подкастом – “На межі”. Він також про складну тему — розповідає про жінок і дітей, які перебувають у сирійських таборах біженців, звідки не можуть вибратися.

Це проєкт у співпраці з “Суспільним”, з Amnesty International Україна, Центром прав людини ZMINA. Обрали форму подкастів, адже мені здається, подкасти мають ефект занурення, який дуже класно передає всі деталі. Він виходить у форматі документального наративного серіалу. Зараз поки незрозуміло, скільки буде епізодів. Мені здається, що Україна помітить цей проєкт.

Повну розмову слухайте тут.