У поліції кажуть, що погрози викривачці плагіату в роботах Шкарлета – це “романтичні записки”, – правозахисниця

A+ A-

Активістка, голова ГО “Точка росту, освіти і науки” та координаторка антиплагіатної ініціативи “Дисергейт” Світлана Благодєтєлєва-Вовк заявила про погрози зґвалтуванням та переслідування, які розпочалися після того, як вона публічно викрила плагіат у наукових працях т.в.о. міністра освіти і науки Сергія Шкарлета.

Ведучі: Тетяна Курманова

Гостi: Людмила Янкіна

Про це вона розповіла під час пресконференції в Києві. Світлана Благодєтєлєва-Вовк разом з однодумцями за останні п’ять років викрила десятки випадків академічного плагіату в дисертаціях українських посадовців, зокрема в роботах Арсенія Яценюка, Станіслава Ніколаєнка, Лілії Гриневич та інших. Як розповіла Благодєтєлєва-Вовк, перша публікація про викриття Шкарлета з’явилася 3 червня, а вже із 16 червня розпочалося кіберпереслідування її сторінки у фейсбуці. У липні активістка почала отримувати електронні листи з різних облікових записів, зміст яких можна розцінити як погрози зґвалтуванням.

Як поводила себе поліція після заяви Благодєтєлєвої-Вовк і чому пані Світлані довелося зібрати пресконференцію, ми розпитали керівницю проєктів Центру прав людини ZMINA Людмилу Янкіну.

Людмила Янкіна: Зібрали ми пресконференцію для того, щоб надати розголосу цій ситуації, оскільки поліція реагувала доволі дивно. Світлана подала заяву 2 вересня, в день, коли переслідувач зробив черговий візит до неї додому. Камери відеоспостереження, вмонтовані у дверне вічко, зафіксували цей візит. Ми на пресконференції показували відео того, як цей чоловік приходить з лопатою, вставляє записку, написану від руки, у двері Світлани, фотографує її двері, під’їзд. У записці було написано, що він на неї ображений.

Ми були готові до чергового візиту, написали заяву. Я порекомендувала Світлані дзвонити в поліцію, поки він під дверима. Поліція кілька разів відмовлялася приїжджати на виклик. Коли вони все ж таки приїхали, відмовилися приймати заяву. Ми наполягли, щоб патрульна поліція викликала слідчу оперативну групу. Вони приїхали, побачили відео, записку, сказали, що це романтичні записки, які не мають ніякого характеру переслідування. Тож вони не вбачають криміналу в такій поведінці переслідувача. Мовляв, це якийсь залицяльник, немає про що переживати.

Людмила Янкіна

Своєю чергою Світлана наполягала, щоб поліція уважно поставилася до цієї справи. У своїй заяві вона вказала, що вимагає відкриття кримінального провадження за статтею 153 ч. 1 ККУ – вчинення будь-яких насильницьких дій сексуального характеру, не пов’язаних із проникненням у тіло іншої особи, без добровільної згоди потерпілої особи. Такий злочин карається позбавленням волі на строк до п’яти років.

Поліція спочатку відмовлялася прийняти цю заяву, але потім усе-таки прийняла. Згодом Світлана приходила у відділок поліції, мусила вмовляти поліціянтів, щоб вони відкрили кримінальне провадження. Вони сказали, що відкриють, але потім перекваліфікували заяву на звернення громадян, а це серйозне порушення з боку поліції. І тільки після того, як ми оголосили про пресконференцію, поліція зв’язалася з адвокаткою Світлани, сказавши, що вони насправді відкрили кримінальне провадження, хоча понад місяць не могли цього зробити.

Повну розмову слухайте тут.