У Польщі вагітна загинула після відмови лікарів робити аборт: люди вийшли на масові протести

A+ A-

У Польщі поновилися масові протести через заборону абортів. У лікарні померла 30-річна вагітна жінка від септичного шоку, бо лікарі відмовилися абортувати плід. Інцидент набув широкого розголосу. Чи могли медики врятувати жінку та чи порушили права людини, розповіли в ефірі Радіо Культура докторка медичних наук Тетяна Татарчук та експерта з недискримінації Ірина Виртосу.

Фото: wydarzenia.interia.pl

Програма: Культура. Live

Ведучі: Людмила Ляхевич

Про можливий діагноз загиблої

У польському місті жінка померла на 22-му тижні вагітності після звернень до лікарів. У неї відійшли води. Плід мав кілька дефектів, але не був завмерлий. На думку докторки медичних наук Тетяни Татарчук, якщо у вагітної була амніотична рідина і плід був живий, то складно стверджувати, чи були показання до викликання штучних пологів чи аборту. Адже, за протоколом, на 22-му тижні вагітності, якщо плід живий і є бодай якісь шанси зберегти його життєздатність, лікарі повинні його зберегти.

Інше питання, чи справді було мимовільне виливання вод і чи не було іншого втручання, оскільки на 22-му тижні вагітності мимовільне витікання навколоплідних вод трапляється вкрай рідко. Зазвичай відбувається завмирання плоду і лише після цього витікання вод. Можна припустити, що йшлося про нелегальний аборт, коли за допомогою штучного втручання відбувається порушення цілісності плодового міхура. У такому разі висока ймовірність інфікуватися.

У жінки стався септичний шок, а це вкрай складна клінічна ситуація, передбачити яку неможливо. Засуджувати лікарів у цій ситуації найлегше, але, на думку докторки медичних наук Тетяни Татарчук, вони стали заручниками чинного в Польщі законодавства про заборону абортів.

Чи порушили лікарі права людини?

Експертка з недискримінації Ірина Виртосу вважає, що польські лікарі не порушували прав, бо навіть Конституційний суд Польщі постановив, що аборти в країні заборонено. Очевидно, лікарі діяли в межах цього законодавства. Питання має бути не до лікарів, а до законодавства, яке порушує стандарти прав людини, оскільки аборт – це право самої жінки.

Польща – єдина країна Європейського Союзу, де заборонено аборти. Донедавна діяла заборона на аборти в американському штаті Техас. Лише суспільна дискусія і втручання публічних осіб допомогли скасувати цей закон. Зокрема, голлівудська акторка Ума Турман розповіла, як завагітніла в підлітковому віці й зробила аборт, бо не була готова до народження дитини. Схожа ситуація трапилася в Ірландії 10 років тому, де діяла заборона на аборти, яку скасували після загибелі вагітної.

Чим небезпечна ситуація для України?

Польща близька для нас європейська держава, на яку Україна орієнтується щодо входження до Європейського Союзу і щодо європейських цінностей. Коли до України приїжджають певні польські громадські організації і починають агітувати за заборону абортів, то варто розуміти, що це не проєвропейські цінності.

В обговоренні теми абортів потрібно обов’язково брати до уваги голос жінки. Якщо в національному законодавстві всі механізми захисту вичерпані, то жінка або її представник може звертатися до Європейського суду з прав людини. 

Слухайте розмову за посиланням.