Викрадені Росією діти: як повернути їх додому з неволі?

A+ A-

За даними Національного інформаційного бюро, з початку війни підтверджено депортаціїю до Росії близько 5100 українських дітей з окупованих територій. Проте реальна їх кількість – значно більша.

Навіщо “там” наші діти

Офіційною інформацією стосовно кількості вивезених в РФ малих українців – 5100 – поділилася 20 липня на брифінгу радник-уповноважений президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук. При цьому зазначивши, що точну цифру їх встановити неможливо. А повернути додому поки вдалося лише 46 неповнолітніх.

В ефірі телемарафону вона розповіла історію 11 річного Сашка з Маріуполя. Він разом із мамою потрапив під обстріл, люди були змушені звернутись до росіян за меддопомогою. Військові РФ примусово вивезли їх на окуповану територію в Донецькій області. Там мати вигнали з лікарні, погрожуючи автоматом. Вона досі у розшуку, зв’язку немає. А дитині дивом вдалося зв’язатись із бабусею, завдяки чому хлопчик повернувся до України.

Проте російська влада, не стидаючись, а навіть хизуючись “благодійністю”, озвучує зовсім іншу кількість вивезених дітей. У них зараз нібито 448 тисяч “евакуйованих” з України дітей. Більше того, президент РФ Володимир Путін вже підписав указ про спрощений порядок надання російського громадянства дітям-сиротам з України і територій, контрольованих незаконними угрупованнями “ДНР” і “ЛНР”. Ці норми поширюються також на дітей, позбавлених батьківської опіки та недієздатних людей.

Правозахисна організація ZMINA наголошує, що таке рішення Росії є частиною насильницької русифікації жителів окупованих територій, зокрема дітей. А Міністерство закордонних справ України розцінило дії Кремля як грубе порушення Женевської конвенції про захист цивільних під час війни 1949 року, а також Конвенції ООН про права дітей. До того ж, ще 14 квітня Верховна Рада визнала дії РФ геноцидом українського народу.

Росія прагне чимскоріше асимілювати малих українців. Так, радник голови офісу президента Олексій Арестович у ефірі Фейгін LIVE зазначив, що у спеціальних “мовних таборах” українських дітей навчають російської мови.  А головред маріупольського видання 0629 Анна Романенко повідомила жуhналістам, що користувачі російських соцмереж активно обговорюють тему усиновлення українських дітей. За її словами, у росіян є “волонтери” на території окупованого Донецька, які займаються збиранням інформації для “реєстру” з усиновлення.

“Ми дивилися, що пишуть люди ВКонтакте: вони ставляться до дітей, яких вивозять з України, як до російських. І обурюються, коли бачать повідомлення, що, наприклад, дітей з якогось будинку вивезли на територію Польщі. Вони кричать, що це їхні діти. Ну, така дуже спаплюжена реальність у людей, – розповіла вона. – Дитина не може ухвалювати самостійних рішень: де зараз її Батьківщина, де саме їй краще бути. Бо вона ж – дитина. Нею дуже легко маніпулювати, використовувати в своїх цілях, утому числі для пропаганди. Ці діти не мають вільного вибору, де їм залишатися. І це, на мій погляд, трагедія”.

Проте росіяни, схоже, не збираються піклуватись про всіх вкрадених дітей. Як повідомив колишній Уповноважений з прав дитини Микола Кулеба, у “патріотичних” пабліках громадяни РФ пропонують використовувати маленьких українців… як живий щит: зачиняти їх на складах зі зброєю та боєприпасами окупантів, котрі ЗСУ нині успішно і безжально нищить.  На його думку, такі факти можуть стати приводом для визнання РФ країною-спонсором тероризму.

“Світова спільното, знову будемо висловлювати глибоке занепокоєння, чи таки півмільйона дітей й всі інші воєнні злочини — це привід нарешті визнати Росію державою-терористом?!”, – обурився він.

“Ця історія довела до того, що Британія збирається ввести персональні санкції за варварське ставлення до дітей”, – підкреслив Арестович.

І подекуди реакція світу з цього приводу вже є. Як повідомило Reuters з посиланням на доповідь Держдепартаменту США, 19 липня РФ внесли у щорічний звіт про торгівлю людьми. У Держдепі підкреслюють: тисячі українців, серед яких багато дітей, депортують до фільтраційних таборів, вилучають у них документи, примушують отримувати російські паспорти, а потім відправляють у віддалені російські регіони. До списку країн, що проводять політику чи практику торгівлі людьми, вербують або використовують дітей як солдатів, загалом включено 12 країн: це Афганістан, Бірма, Куба, Іран, Північна Корея та інші. А нині у цій компанії опинилась і Росія.

Повний текст — тут.