Зґвалтування і вбивство мирних жителів: що треба зробити, щоб пришвидшити розслідування

A+ A-

Потрібно якнайшвидше все задокументувати, зібрати докази, провести розслідування, щоб покарати винних у скоєнні цих жахливих злочинів.

Що для цього потрібно, Фактам розказала Тетяна Печончик з Центру захисту прав людини ZMINA.

 – Потрібно створити умови для збору та фіксації доказів та скоординувати і налагодити співпрацю тих, хто звільняє території та правоохоронних органів, що будуть розслідувати злочини, скоєні ворожими військами, – підкреслила експертка.

Що це означає. По-перше, потрібно розмінувати територію. Ті, хто будуть розміновувати, мають знати і пам’ятати, що за ними прийдуть слідчі. Тому потрібно максимально залишати ті предмети, які можуть представляти інтерес для слідства.

Потрібно створити безпечні умови для проведення слідчих дій, забезпечити ізоляцію місць скоєння злочинів від сторонніх осіб. Щоб туди могли могли зайти спеціалісти зі збору доказів і задокументувати всі необхідні факти.

Територія злочинів і кількість місць злочинів велика, тому наявні спеціалісти можуть не впоратися. Отже, необхідно розширити склад оперативно-слідчих груп особами, які мають досвід розслідування насильницьких злочинів, зі складу національної поліції, ДБР, СБУ.  Треба дозволити широкому колу експертів, судмедекспертів, криміналістів забезпечити збір фото- та відеоматріалів.

Важливо знайти всі місця масових і поодиноких похованьідентифікувати всі тіла. Це має бути одним із перших завдань оперативно-слідчих груп.

 – Ми розуміємо, що не буде вистачати судмедекспертів, тому можна залучати паталогоанатомів та інших медичних фахівців за погодженням МОЗ, – радить Тетяна Печончик.

Зараз Україна має звернутися до міжнародних партнерів і організацій для залучення фахівців з належним досвідом для ідентифікації тіл загиблих, для отримання відповідного обладнання та інших ресурсів.

 – Іще дуже важливо зробити дві речі: привести в порядок правову  рамку – Кримінальний і Кримінально-процесуальний кодекс,  – констатувала експертка. – Бо Україна так і не привела свій кримінальний кодекс у відповідність до міжнародного кримінального права.

Читайте повний матеріал тут.