Депортація громадян України з території ведення активних бойових дій чи з тимчасово окупованої території України на територію Російської Федерації та Республіки Білорусь

З березня 2022 року стала з’являтись інформація про примусове вивезення українських громадян на території, що були окуповані до 24 лютого 2022 року, а пізніше – про їхню депортацію на територію Російської Федерації та Республіки Білорусь. Вивезення відбувалося з районів активних бойових дій, а також із зайнятих російською армією населених пунктів Київської, Чернігівської, Харківської, Сумської, Запорізької, Донецької, Луганської, Херсонської областей.

Українські громадяни, які опинилися на зайнятих російською армією територіях, намагалися самостійно виїхати (евакуюватися) на підконтрольну уряду України територію, проте не завжди могли виїхати через блокування російськими військовими евакуаційних коридорів та обстріли сірої зони. Такі громадяни змушені були виїжджати через окуповані території України до Російської Федерації, а далі – до третіх безпечних країн, через які, зокрема, вони поверталися на підконтрольну уряду територію України.

Коаліція “Україна. П’ята ранку” від початку широкомасштабної війни проти України документувала факти міжнародних злочинів, що вчиняє Росією, зокрема й депортації українських громадян на територію РФ. Тому основне завдання цього аналітичного звіту – представлення депортації українських громадян як широкомасштабної та систематичної практики, яка застосовується РФ на тимчасово зайнятих нею територіях України, та супутніх заходів так званої “фільтрації”, а також узагальнення максимального обсягу інформації та фактів щодо цих подій.

Звіт представлено для ознайомлення українською та англійською мовами.