Нав’язування громадянам України громадянства РФ на окупованій території України та в РФ

Після початку вторгнення на територію України у 2014 році Російська Федерація взялася застосовувати інструменти нав’язування громадянства РФ населенню окупованих територій. Першими жертвами такої політики стали жителі окупованого Криму. РФ почала автоматично вважати всіх, хто проживав на території півострова на момент його окупації, громадянами Росії, якщо у місячний строк вони не подали заяви про відмову від російського громадянства.

Наступним кроком стало нав’язування громадянства РФ в окремих районах Донецької та Луганської областей, яке на відміну від Криму відбувалося в формі спрощення набуття громадянства з одночасним обмеженням прав осіб, які не отримали громадянства РФ. З початком повномасштабного вторгнення на окупованих територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей Росія продовжила реалізовувати цей сценарій: отримання російського громадянства можливе у спрощеному порядку, воно передбачає подання заяви про відмову від громадянства України. Але водночас активніше, ніж раніше, окупаційна влада РФ застосовує практику створення таких умов, за яких проживання українців на окупованій території за відсутності паспорта громадянина РФ стає неможливим.

Мета дослідження: простежити ключові етапи та практики впровадження політики нав’язування громадянства РФ українським громадянам — жителям тимчасово окупованих територій України, а також громадянам України, які внаслідок збройної агресії були вимушені переміститися до РФ, а також надати правову кваліфікацію таких дій — у межах міжнародного права і в межах українського законодавства.

Аналітичний звіт підготовлено в рамках проєкту “Об’єднані на шляху до правосуддя: документування тяжких міжнародних злочинів під час російської збройної агресії в Україні”, що реалізується Регіональним центром прав людини за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерланди.

Ознайомитися зі звітом можна українською та англійською.