Примусова мобілізація Російською Федерацією громадян України на окупованій території України: факти та правова кваліфікація

Одним із завдань коаліції “Україна. П’ята ранку” є документування наслідків широкомасштабної агресії РФ після 24 лютого 2022 року. Проблема примусової мобілізації українських громадян на тимчасово окупованій території є одним з поширених та масових воєнних злочинів, що вчиняються в ході російської агресії проти України.

Залучення громадян України з окупованої території держави до служби в збройних формуваннях країни-окупанта широко практикувалося від самого початку збройного конфлікту у 2014 році. Обсяги проблеми значно збільшилися в контексті повномасштабної агресії проти України із захопленням окупаційними військами нових територій та введенням примусової мобілізації місцевого населення.

У даному звіті увага зосереджена на проблемі примусової мобілізації громадян України на окупованих територіях, зокрема в Криму, Донецькій, Луганській, Запорізькій, Херсонській областях. Звіт охоплює події та факти в період з 19 лютого 2022 року до вересня 2022 року.

В ході дослідження проблеми були використані звіти правозахисних організацій (зокрема Кримської правозахисної групи), звіти та повідомлення українських державних органів та їхніх представників, міжнародних організацій.

Окрема подяка за підготовку цього звіту Онисії Синюк, правовій аналітикині Центру прав людини ZMINA, Андрію Яковлеву, керуючому партнеру АО “Амбрела”, адвокату Регіонального центру прав людини, Микиті Петровцю, юристу Регіонального центру прав людини, Дар’ї Свиридовій, юристці Ukrainian Legal Advisory Group.

Документ доступний для ознайомлення українською та англійською мовами.