Що журналісти й журналістки думають про фемінізм

Пропонуємо вашій увазі звіт за результатами соціологічного онлайн-опитування, проведеного з 9 по 20 грудня 2021 року з метою вивчення спектру уявлень про сучасний фемінізм та його основні ідеї серед викладачів/ок журналістики, журналістів/ок, редакторів/ок, а також тих, хто працює у сфері медіа. 

Авторка звіту: Надія Добрянська, аналітикиня Центру прав людини ZMINA. 

Експертний супровід онлайн-опитування та звіту: Олена Стрельник, докторка соціологічних наук. 

За методикою онлайн-анкетування (із використанням Google-форми) з 9 до 20 грудня 2021 року опитано 119 респондентів/ок. Вибірка сформована на основі самовідбору.

Дані опитування відображають погляди безпосередньо опитаних та не можуть бути поширені на населення країни загалом, адже в ньому взяли участь лише ті респондент(к)и, які мають стосунок до журналістської професії. Більшість респондентів/ок (70.4%) навчалася за спеціальністю “Журналістика”, а щонайменше половина (52.5%) цікавиться тематикою прав людини, про що свідчить, зокрема, відвідування опитуваними навчальних заходів Центру прав людини ZMINA. Ми припускаємо, що всі ці фактори могли додатково спричинити похибку результатів.

Мета опитування – виявити особисті та професійні передумови реалізації гендерночутливої журналістики. Зокрема, ми з’ясували: 1) ступінь підтримки респондент(к)ами стереотипів та упереджень відносно ідей фемінізму; 2) деякі практичні навички гендерночутливої журналістики (на прикладі виявлення сексизму в медійних заголовках тощо); 3) досвід формування гендерної чутливості у фаховій університетській освіті (на прикладі досвіду сексизму та гендерночутливих курсів в університетах).

Читайте звіт українською мовою за посиланням.

Матеріал створено в межах діяльності Центру прав людини ZMINA за підтримки посольства Федеративної Республіки Німеччина.

Автори: Надія Добрянська, Олена Стрельник