Громадські організації вимагають від МОН дотримання процедур при громадському обговоренні

A+ A-

 

Міністру освіти та науки України

Сергію Шкарлету

заступнику Міністра освіти та науки України — керівнику робочої групи з питань удосконалення нормативно-правових актів у сфері прийому на навчання для здобуття вищої,фахової передвищої та професійної (професійної технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим та міста Севастополя,Донецької та Луганської областей, території населених пунктів на лінії зіткнення

Андрію Вітренку

ЗВЕРНЕННЯ

Звертаємось до вас як представники Робочої групи з питань удосконалення нормативно-правових актів у сфері прийому на навчання для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійної технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Донецької та Луганської областей, території населених пунктів на лінії зіткнення, яка була утворена Наказом МОН України №1462 від 25.11.2020 (далі — Робоча група) у зв’язку із порушенням порядку організації та проведення громадського обговорення проєкту наказу МОН України “Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тимчасово окупованій території окремих районів Донецької та Луганської областей, території населених пунктів на лінії зіткнення” (далі — проєкт Порядку), а також упередженого ставлення співробітників МОН України до участі громадських організацій — членів Робочої групи — в обговоренні питань, які стосуються прав та свобод громадян, які мешкають на тимчасово окупованих територіях.

Так, 21 січня 2021 року, відбулася пресконференція “Вступна кампанія для молоді з тимчасово окупованих територій: підсумки 2020, початок 2021”, в ході якої посадовцями МОН України були представлені основні положення Порядку вступу дітей та молоді з тимчасово окупованих територій на 2021 рік, які опрацьовувалися Робочою групою. Від МОН України у пресконференції брали участь заступник Міністра освіти та науки України Андрій Вітренко та начальниця головного управління вищої освіти та освіти для дорослих МОН України Світлана Кретович, які входять до складу Робочої групи (голова та заступник голови групи відповідно). 

Публічна презентація положень Порядку із зазначенням термінів та процедур вступу відбулася до закінчення строку для надання пропозицій до проєкту Порядку в рамках громадського обговорення, яке триває до 25 січня 2021 року. Озвучена в ході пресконференції інформація однозначно сприймається як офіційна інформація від МОН: анонс заходу був розміщений на веб-сайті МОН, онлайн-трансляція пресконференції велася на Facebook-сторінці МОН, в проведенні заходу взяли участь високопосадовці Міністерства. 

Такими діями Міністерство освіти та науки України прямо порушує норми Постанови Кабінету Міністрів України №996 від 3 листопаду 2010 року “Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики”, згідно з якою у органів влади до прийняття документу і його публічної презентації є обов’язок спочатку опрацювати отримані під час громадського обговорення пропозиції та оприлюднити результати такого обговорення.

Втім, під час свого виступу Світлана Кретович, повідомила, що у 2021 році ”вступати діти будуть так само (як в 2020 році) і в 2021 році за квотою 2, працюватимуть освітні Центри і “Крим-Україна” і “Донбас-Україна”, ці меседжі ми залишаємо, тому що діти з 2016 року чують саме ці назви, і ці Центри будуть працювати під час вступної кампанії 2021. Термін роботи освітніх Центрів в цьому році буде з 7 червня по 24 вересня”. Водночас, представники Робочої групи не дійшли згоди по деяких з цих пунктів та залишили питання на розгляд наступного засідання Робочої групи вже після отримання пропозицій, які надійдуть під час громадського обговорення. Члени Робочої групи мали справедливе очікування (про це було домовлено на останньому засіданні групи у 2020 році), що неузгоджені позиції до проєкту Порядку будуть розглянуті на засіданні вже після проведення громадського обговорення, за результатами яких Робоча група опрацює всі пропозиції, які надійдуть до Міністерства. Однак, Робоча група не була поінформована про проведення публічного заходу із презентацією основних умов отримання освіти у 2021 році, які не є узгодженими на рівні МОН. Разом з тим, представниця Міністерства надавала негативні коментарі пропозиціям окремих учасників Робочої групи.

Попри це, озвучена пані Світланою Кретович інформація про порядок вступу мешканців окупованих територій у 2021 році звучала як така, яка вже не буде змінена за результатами громадського обговорення. 

Відзначаємо, що метою громадського обговорення є, зокрема, сприяння налагодженню системного діалогу органів виконавчої влади і громадськості, підвищення якості підготовки та прийняття рішень з важливих питань державного і суспільного життя з урахуванням громадської думки, створенню умов для участі громадян у розробленні проектів таких рішень та врахування результатів обговорення під час прийняття остаточного рішення. Тож оприлюднення представниками МОН змісту наказу до кінця терміну громадського обговорення дає підстави вважати, що громадське обговорення та подальша робота робочої групи носить формальний характер, який жодним чином не впливає на прийняття рішень. Більш того, такі дії до завершення громадського обговорення створюють негативні передумови  для подальшої можливості співпраці Міністерства освіти і науки України з громадськими організаціями і профільними експертами по інших напрямках.  

Враховуючи, що зміни до Порядку є частиною впровадження законодавчої ініціативи Президента України Володимира Зеленського щодо підвищення рівня доступу до освіти дітей та молоді з тимчасово окупованих територій, звертаємось до вас як представники Робочої групи із проханням:

  1. У найближчий час провести засідання Робочої групи для розгляду пропозицій, наданих в ході громадського обговорення проєкту Наказу МОН України “Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тимчасово окупованій території окремих районів Донецької та Луганської областей, території населених пунктів на лінії зіткнення” із запрошенням на засідання Міністра освіти та науки України Сергія Шкарлета. 
  2. Розглянути на засіданні Робочої групи пропозиції, подані в ході громадського обговорення, із наданням тексту цих пропозицій членам Робочої групи заздалегідь.
  3. В ході засідання надати членам Робочої групи інформацію стосовно підстав проведення презентації основних положень Порядку вступу посадовцями МОН України до закінчення громадського обговорення проєкту Наказу МОН України “Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тимчасово окупованій території окремих районів Донецької та Луганської областей, території населених пунктів на лінії зіткнення”

Члени Робочої групи:

Віолета Артемчук, Громадська організація  “ДонбасСОС”

Олександра Дворецька, Благодійний фонд  “Восток СОС”

Ольга Куришко, Громадська організація “Крим СОС”

Марія Красненко, Громадський холдинг “Група впливу”

Олена Луньова, Центр прав людини ZMINA

Валентина Потапова, Центр громадянської просвіти  “Альменда” / УГСПЛ