Громадськість вимагає звільнити Якубовського з посади заступника генпрокурора

A+ A-

 

Президентові України

Володимиру Зеленському

Генеральному прокурору

Ірині Венедіктовій

10 вересня 2020 року на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора України (ОГПУ) з’явилась інформація про призначення Максима Якубовського заступником Генерального прокурора. Водночас зі ЗМІ відомо, що його представлено прокурорам як заступника, який куруватиме департамент у справах Майдану, департамент протидії катуванням і департамент з військових злочинів.

З відкритих джерел відомо, що у 2011–2013 роках Максим Якубовський працював експертом із кримінального права в ГО “Незалежний український центр правових ініціатив і експертиз “Правова держава”. Це структура, безпосередньо пов’язана з Віктором Медведчуком і його політичною партією “Український вибір”. Так, керівником центру “Правова держава” є Німченко Василь Іванович, який, згідно з єдиним державним реєстром, також є підписантом спільно із Віктором Медведчуком в ГО “УКРАЇНСЬКИЙ ВИБІР-ПРАВО НАРОДУ”. Водночас саме аналітику ГО “Незалежний український центр правових ініціатив і експертиз “Правова держава” проросійські політики активно використовували для дискредитації Угоди про асоціацію України із Євросоюзом. При цьому в ЗМІ активно висвітлювалася публічна діяльність Максима Якубовського в межах піар-кампанії партії Медведчука “Український вибір”.

Ми, потерпілі у справах Євромайдану, їхні адвокати, представники правозахисних та інших громадських організацій, занепокоєні таким призначенням і вважаємо, що це перекреслить незалежність прокурорів ОГПУ як процесуальних керівників у справах Майдану, можливість ефективного завершення розслідування цих справ і належного представлення обвинувачення в суді та дискредитує Офіс Генерального прокурора і керівництво держави – і в очах українського суспільства, і в очах міжнародної спільноти.

Нагадуємо, що 7 серпня 2020 року десятки правозахисних та інших громадських організацій зверталися до Президента щодо неприйнятності призначення колишнього заступника начальника Головного слідчого управління МВС Олега Татарова на посаду заступника керівника Офісу Президента України. Ми переконані, що керівні посади в органах державної влади, які відповідають за формування політики в правоохоронній сфері та її реформування, не мають обіймати особи, які дискредитували себе під час Революції гідності та, працюючи на керівних посадах у правоохоронній системі, були прямо або опосередковано причетні до масових порушень прав людини в той час. Проте відповіді на це звернення ми так і не отримали. Натомість наступ на проєвропейський вектор розвитку України як правової держави з пріоритетом дотримання прав людини продовжується.

З огляду на вищевикладене закликаємо:

Ірину Венедіктову: звільнити Максима Якубовського з посади заступника Генерального прокурора і забезпечити незалежність прокурорів департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення в кримінальних провадженнях про злочини, скоєні у зв’язку з масовими протестами у 2013–2014 роках;

Володимира Зеленського: звільнити Олега Татарова з посади заступника керівника Офісу Президента України та в майбутньому не допускати призначень на відповідальні високі політичні посади осіб, які виправдовували та покривали масові злочини та порушення прав людини й самі уособлюють авторитарний режим Януковича, оскільки обіймали керівні посади в правоохоронних органах того часу.

ГО “Родина Героїв Небесної Сотні”

Адвокатська дорадча група

Правозахисний центр ДІЯ

ГО “Центр розвитку і демократії”

ВГО “Автомайдан” 

Центр громадянських свобод

Центр протидії корупції

ГО Захистимо Протасів Яр

ГО “ОПІРОРГ”

Восток SOS

ГО “Правозахисна Ініціатива”

Лабораторія законодавчих ініціатив

Українська школа політичних студій

Медійна ініціатива за права людини

Transparency International Ukraine

Рух опору капітуляції

Медійний проект Watchers

ГО “Харківський антикорупційний центр”

ГО “АНТС”

Фундація DEJURE

Центр прав людини ZMINA

Фундація “Відкритий Діалог”