Україна має захистити іранську активістку Бахаре Хедаят — правозахисники

A+ A-

Правозахисні організації України звертають увагу української влади на долю іранської правозахисниці Бахаре Хедаят, яка в липні цього року була засуджена до чотирьох років та восьми місяців ув’язнення за участь в акції пам’яті загиблих в українському літаку. 

За кілька днів після трагедії, 11 січня 2020 року, Бахаре Хедаят опублікувала твіт. Вона написала, що збирається вшанувати пам’ять жертв, загиблих в українському літаку, на вході до Технологічного університету імені Аміра-Кабіра в Тегерані. Акція пам’яті зібрала тисячі учасників і стала початком цілої низки акцій протесту проти Іранського корпусу охорони ісламської революції та верховного лідера Ірану.

9 лютого 2020 року Бахаре Хедаят затримали в університеті після розмови з представниками служби безпеки університету. Правозахисницю перевезли в слідчий ізолятор, де вона провела дев’ять днів, після чого вийшла на свободу під заставу. На даний час Бахаре чекає апеляції на вирок. На її захист виступила міжнародна організація Frontline Defenders.

25 липня 2020 року Революційний суд у Тегерані засудив Бахаре Хедаят до чотирьох років та восьми місяців ув’язнення. Її визнали винною в “зібранні та змові з наміром скоїти злочини проти національної безпеки” через участь в акціях протесту, що засуджують вбивства цивільного населення на борту Міжнародних авіаліній України PS-752, а також у “пропаганді проти держави” за написання твітів про цей інцидент. Вирок суду також передбачає дворічну заборону брати участь у будь-якій соціальній та політичній діяльності та три місяці громадських робіт. Бахаре Хедаят подала апеляцію на рішення суду та чекає на її розгляд. 

Бахаре Хедаят уже провела шість років у в’язниці за правозахисну діяльність, зокрема за участь у кампанії “Один мільйон підписів за зміну дискримінаційних законів проти жінок в Ірані” з вимогою припинити інституціоналізовану дискримінацію жінок в Ірані. Хедаят відпустили на свободу у вересні 2016 року, після того як Робоча група ООН з питань свавільного затримання звернулася до Ірану з вимогою негайно звільнити правозахисницю. 

Правозахисні організації України закликають Міністерство закордонних справ України та народних депутатів, які відповідають за міжнародні відносини, звернутися до Ірану з тим, щоб звільнити від кримінального переслідування незаконно засуджену іранську правозахисницю Бахаре Хедаят.

Довідково 

Літак регулярного рейсу PS-752 “Міжнародні авіалінії України” розбився 8 січня 2020 року в Тегерані. Загинуло 176 людей, серед яких 11 громадян України. Серед загиблих 82 громадяни Ірану, 63 – Канади, 10 – Швеції, чотири – Афганістану, по три громадянина ФРН та Великої Британії. Пізніше Іранський корпус охорони ісламської революції визнав свою провину за збиття пасажирського літака.

Платформа “Правозахисний порядок денний” – неформальна коаліція правозахисних організацій, що працюють над розв’язанням системних проблем законодавства та практики для захисту фундаментальних прав людини. Учасниками платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр прав людини ZMINA, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Проєкт “Без кордонів”, “Євромайдан SOS” та інші. Координацію роботи платформи здійснює Центр громадянських свобод. Контакти для зв’язку: human.rights.agenda.ua@gmail.com.

Звернення підтримали:

Центр громадянських свобод

Центр прав людини ZMINA

Харківська правозахисна група

Освітній дім прав людини

Українська Гельсінська група з прав людини

Центр Гуманістичних технологій АХАЛАР

Центр “Соціальна дія” 

Проєкт “Без кордонів”

Українська правова консультативна група

Фундація “Відкритий Діалог”

Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу