Правозахисники закликають владу запровадити механізм перегляду вироків щодо свавільно засуджених

A+ A-

Президентові України

Зеленському Володимиру Олександровичу

Голові Верховної Ради України

Разумкову Дмитру Олександровичу

 

Шановні народні обранці!

Протягом десяти років в Україні відсутній механізм перегляду судових рішень у кримінальних справах. Зокрема, йдеться про осіб, засуджених за злочини, яких вони не вчиняли: через сфабриковані справи, катування, примушування до зізнання, яке вважалося “царицею доказів”, тощо.

Ще донедавна сприятливим підґрунтям для такого негативного явища слугували положення репресивного радянського Кримінально-процесуального кодексу 1960 року, ухваленого ще Верховною Радою УРСР та чинного до 2012 року, що мав обвинувальне спрямування й не містив достатніх гарантій від несправедливого засудження осіб.

Чимало таких засуджених уже померли або загинули, так і не дочекавшись права на перегляд своєї справи та справедливий суд, зокрема Олександр Рафальський, Андрій Сорока, Віктор Щотка та інші. Десятки засуджених, у тому числі й на довічний термін, продовжують відбувати покарання без жодного шансу на перегляд вироку, такі як Володимир Панасенко, В’ячеслав Барановський, Максим Орлов, В’ячеслав Полішко, Мераб Суслов, Станіслав Левенець, Олександр Ощепков, Ігор Вовкодав, Микола Сливоцький, Олександр Бахмач, Рашитбек Ісаков, Іван Покотило, Ярослав Мисяк та багато інших.

Верховна Рада України може ухвалити відповідний закон, яким запровадити спеціальний юридичний механізм перегляду вироків у кримінальних справах, у яких особи були засуджені без належних, достатніх і переконливих доказів винуватості, та надати таким особам право на перегляд справи. Перегляд справи між тим не означає автоматичного виправдання чи звільнення, адже рішення в будь-якому разі має ухвалювати суд. Парламент попереднього скликання вже ухвалив у першому читанні законопроєкт №2033а “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо забезпечення окремим категоріям засуджених осіб права на правосудний вирок)”. Законопроєкт підготовлений до другого читання профільним комітетом. У новому скликанні парламенту зареєстрований як законопроєкт №0881, але з невідомих причин знятий з розгляду. Проте вкрай важливо, щоб парламент ухвалив відповідний закон у цілому.

Ми, представники правозахисних, експертних та інших громадських об’єднань, задля виправлення серйозних судових помилок, забезпечення права особи на перегляд судового рішення та справедливий суд закликаємо Президента і парламент запровадити механізм перегляду вироків щодо свавільно засуджених, ухваливши законопроєкт №0881 у другому читанні та в цілому.

12 березня 2019 року Європейський суд з прав людини ухвалив рішення в справі “Петухов проти України (2)”, яким визнав системним порушення Україною статті 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року “Заборона катувань” у зв’язку з неможливістю перегляду, пом’якшення або скорочення покарання у вигляді довічного позбавлення волі з перспективою звільнення. Європейський суд зобов’язав державу вирішити проблему через створення на законодавчому рівні механізму судового перегляду цього виду покарання. Тобто питання довічного покарання в Україні потребує негайних системних законодавчих змін.

Звернення підтримали

Харківська правозахисна група

Центр прав людини ZMINA 

ГО “Рух громадських спонукань”

ГО “Альянс Української Єдності”

ГО “Майдан – громадський контроль”