Правозахисники засудили багаторічні репресії проти кримськотатарського народу | Центр прав людини ZMINA

Правозахисники засудили багаторічні репресії проти кримськотатарського народу

A+ A-

18 травня в Україні та світі вшановують пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу 1944 року. Це був один з найганебніших злочинів радянського тоталітарного режиму. Вже в перші роки вигнання внаслідок голоду, антисанітарії, захворювань і каторжних робіт загинуло понад 46% депортованих кримських татар. Верховна Рада України визнала події 1944 року геноцидом кримськотатарського народу.

У 2014 Росія – держава, що вважає себе правонаступницею Радянського Союзу, – окупувала Крим. З перших днів окупації російська влада знову, як і 70 років тому, почала переслідувати кримських татар і буквально витісняти корінний народ зі своєї Батьківщини через нелояльність російській окупаційній владі. Лише впродовж першого року окупації понад 150 кримських татар стали жертвами політично вмотивованих переслідувань. У перші роки тимчасової окупації півострова 16 кримських татар стали жертвами насильницьких зникнень. Шестеро з них пізніше були знайдені мертвими, а про долю 10 досі нічого не відомо. У 2016 році Росія визнала Меджліс кримськотатарського народу, представницький орган народу, екстремістською організацією і заборонила його діяльність.

З метою захисту прав кримських татар Верховна Рада України ухвалила Постанову № 1140-18 “Про Заяву Верховної Ради України щодо гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави”, якою визнала кримських татар корінним народом України та гарантувала їхнє право на самовизначення в складі України.

На сьомому році окупації, ми, представники громадянського суспільства України, з обуренням і розпачем змушені констатувати, що переслідування кримських татар не припиняється. Наразі 97 кримських татар зазнають політично вмотивованого кримінального переслідування, 80 з них перебувають за ґратами. Кримськотатарських активістів засуджують за сфабрикованими звинуваченнями в участі в терористичній діяльності  до десятків років позбавлення волі. За радянських часів Кремль закидав кримським татарам пособництво нацистам, зараз із усього кримськотатарського народу він робить “терористів” і “екстремістів”. Протягом останніх двох років понад половину всіх політично вмотивованих обшуків у Криму відбувалися в кримських татар. Обшуки стали такими частими, що, за словами однієї з жінок-свідків, деякі кримськотатарські жінки сплять у хіджабах в очікуванні ранкових рейдів. Чоловіки жартують: якщо прокинувся не через обшук – ранок можна вважати добрим. Напередодні пам’ятних дат кримськотатарського народу активістів залякують попередженнями про неприпустимість порушення закону. Дружин і матерів політв’язнів переслідують за одиничні пікети на підтримку своїх рідних, мечеті обшукують, а нелояльних до окупаційного режиму імамів переслідують за їхню релігійну діяльність.

Сьогодні кримськотатарський народ живе в Криму в атмосфері постійного страху арештів, обшуків, нових ганебних звинувачень і ненависті. Ми, правозахисні організації України, засуджуємо переслідування кримськотатарського народу в Криму і наголошуємо, що такі дії російської окупаційної влади є злочином проти людяності (ст. 7 (1) (h) Римського статуту Міжнародного кримінального суду 1998 року).

Ми вимагаємо від Російської Федерації:

  1. Припинити порушення прав людини на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь і, зокрема, переслідування кримських татар.
  2. Звільнити всіх кримських політичних в’язнів, забезпечити повне дотримання зобов’язань РФ як держави-окупанта відповідно до міжнародного гуманітарного права.
  3. Ефективно розслідувати випадки насильницьких зникнень у Криму та притягнути винних до відповідальності.
  4. Зняти заборону на діяльність Меджлісу кримськотатарського народу.

Ми закликаємо іноземні держави та міжнародні організації:

  1. Засудити депортацію кримських татар 1944 року з Криму та визнати депортацію кримських татар у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу, вчиненим СРСР.
  2. Посилити дипломатичний тиск на Російську Федерацію для припинення переслідування кримських татар та інших грубих порушень прав людини в окупованому Криму.
  3. Долучатись і всіляко сприяти роботі Кримської платформи.

Громадська організація “КримSOS”

Центр громадянських свобод

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля

Центр прав людини ZMINA

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Медійна ініціатива за права людини

Центр Громадянської просвіти “Альменда”