Правозахисники звернулись до влади через проблему оформлення пенсійного посвідчення для ВПО | Центр прав людини ZMINA

Правозахисники звернулись до влади через проблему оформлення пенсійного посвідчення для ВПО

A+ A-

 

Віце-прем’єр-міністерці України –

Міністерці з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Верещук І.А.

Міністерці соціальної політики України

Жолнович О.І.

Голові правління Пенсійного фонду України

Капінусу Є.В.

 

Звернення

Ми, представники Коаліції громадських організацій, які опікуються захистом прав постраждалих від збройної агресії проти України, звертаємося до Вас у зв’язку з необхідністю оперативного вирішення проблеми оформлення пенсійного посвідчення для внутрішньо переміщених осіб (далі — ВПО). 

У зв’язку з повномасштабним вторгненням та запровадженням на всій території України воєнного стану було припинено випуск електронних пенсійних посвідчень на базі НПС “ПРОСТІР” (далі – ЕПП) (додаємо відповідь АТ “Державний ощадний банк України”). Разом з тим, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року №637 “Про здійснення соціальних виплат ВПО” та пункту 2 Порядку оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 03 листопада 2017 року №26-1, особам, які були взяті на облік як ВПО до 24.02.2022 року, видаються виключно платіжні картки, які одночасно є пенсійним посвідченням, тобто ЕПП. Крім того такі особи зобов’язані обслуговуватися та отримувати пенсію та соціальні виплати виключно на рахунки “Ощадбанку”.

Пенсіонери, які звертаються до сервісних центрів Пенсійного фонду України з метою оформлення пенсійного посвідчення в разі первинного призначення пенсії або повторної видачі у разі втрати або пошкодження, закінчення строку його дії отримують відмову.

Згідно з відповіддю Пенсійного фонду України, у 2022 році зареєстровано 2215 звернень ВПО щодо оформлення/заміни ЕПП. Фактично проблема охоплює значно більше коло осіб. Велика кількість звернень за перші два місяці 2022 року свідчить про значно більшу кількість ВПО, які в середньому стикаються з необхідністю випуску або заміни пенсійних посвідчень, проте через масштабні бойові дії та окупацію частини території України вирішення проблем із документами значно ускладнене. 

Відсутність у особи пенсійного посвідчення впливає на можливість виїзду за кордон. Так як в період дії воєнного стану перетин державного кордону особами з інвалідністю здійснюється на підставі посвідчення, яке підтверджує відповідний статус/пенсійного посвідчення (ЕПП є саме таким документом).

Також відсутність у особи пенсійного посвідчення впливає на реалізацію пенсіонерами своїх прав та доступу до пільг, що передбачені чинним законодавством, зокрема, на безоплатний проїзд у пасажирському міському та залізничному міжміському транспорті, пільги на придбання лікарських засобів в аптеках, або отримання ліків безкоштовно та інше. 

На підставі вищенаведеного, ми звертаємося до вас із проханням в рамках повноважень:

  • провести нараду із залученням відповідних державних органів та представників коаліції громадських організацій, які опікуються захистом прав постраждалих від збройної агресії проти України, для вирішення зазначеної проблеми;
  • усунути дискримінаційне ставлення до ВПО, які були взяті на облік до 24.02.2022 року, порівняно з іншими ВПО;
  • внести зміни до чинного законодавства, зокрема до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року №637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” та передбачити можливість отримання ВПО на вибір ЕПП або пенсійного посвідчення у паперовій формі; 
  • внести зміни до чинного законодавства та надати можливість ВПО, які були взяті на облік до 24.02.2022 року, отримувати соціальні виплати та пенсії, через рахунки та мережу інших банків, а не тільки “Ощадбанку”.

В свою чергу інформуємо про свою готовність долучатись до ініціатив Міністерства, брати участь у нарадах та надавати свою експертну підтримку у сфері забезпечення прав та інтересів постраждалого від війни населення. 

ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

БО “БФ “ВОСТОК-СОС”

ГО Кримська правозахисна група

ГО “Донбас СОС” 

БО БФ “Стабілізкйшен Суппорт Сервісез”

БФ “Право на захист”

ГО “КримСОС”

Центр прав людини ZMINA