Учасники Кримської платформи мають відреагувати на свавільне позбавлення кримських адвокатів професійного статусу

A+ A-

Тоді як основна увага міжнародної спільноти прикута до масштабних звірств російської армії на материковій частині України, не можна залишати непоміченими грубі порушення прав людини в окупованому Криму.

Колаж: Кримська солідарність

4 серпня 2022 р. Адвокатська палата Чеченської Республіки позбавила Лілю Гемеджі, Рустема Кямілєва та Назіма Шейхмамбетова адвокатського статусу. За словами адвокатів, рішення ухвалювали без фактичного повідомлення про засідання відповідної кваліфікаційної комісії, а адвокатський статус припинили на вимогу державного органу, а не за скаргою клієнта, як це зазвичай буває в юридичній практиці.

Внаслідок цього рішення кримські адвокати не зможуть захищати своїх підзахисних у кримінальних справах та не матимуть права складати іспит на повторне отримання адвокатського статусу впродовж року. Внаслідок свавілля окупантів щонайменше 16 кримських політв’язнів можуть залишитися без належної правової допомоги, зокрема громадянські журналісти Сервер Мустафаєв, Руслан Сулейманов, Амет Сулейманов та проукраїнський активіст Олег Приходько

Крім того, позбавлення професійного статусу незалежних адвокатів на тлі посилення репресій створює загрозливу ситуацію в окупованому Криму, коли будь-яка жертва порушень прав людини може опинитися без правової допомоги. Натомість жертвам політичних переслідувань можуть бути надані послуги адвоката за призначенням, який тісно співпрацює з ФСБ чи іншими окупаційними структурами. Такі дії призводять до систематичного порушення права на справедливий суд, яке охоплює право захищати себе особисто або за посередництвом обраного на власний розсуд захисника і гарантоване ст. 6 (3)(c) Європейської конвенції з прав людини та ст. 14 (3)(d) Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

Позбавлення Лілі Гемеджі, Рустема Кямілєва та Назіма Шейхмамбетова адвокатського статусу – це далеко не перший вияв системного тиску на незалежних адвокатів, які захищають жертв політичних репресій в окупованому Криму. У січні 2017 р. співробітники ФСБ провели обшук у помешканні адвоката Еміля Курбедінова. Крім того, Курбедінов двічі перебував під адміністративним арештом за політично вмотивованими звинуваченнями в січні 2017 р. та грудні 2018 р. У листопаді 2021 р. адвокат Едем Семедляєв був оштрафований та відправлений під адміністративний арешт за політично вмотивованими звинуваченнями. У травні 2022 р. одразу чотири адвокатиЕдем Семедляєв, Назім Шейхмамбетов, Айдер Азаматов та Еміне Авамілєва – були свавільно затримані. Згодом Едем Семедляєв був повторно оштрафований за сфабрикованою адміністративною справою, а три інші адвокати провели кілька діб під адміністративним арештом.

Залякування, тиск та переслідування адвокатів через їхню професійну діяльність є неприпустимими. Така практика суперечить міжнародним стандартам та національному законодавству, що встановлює гарантії для представників юридичних професій. Свавільні затримання адвокатів грубо порушують Основні положення про роль адвокатів, ухвалені VIII Конгресом ООН із запобігання злочинам (1990 р.), які гарантують можливість безперешкодного здійснення своїх повноважень захисниками (без залякування, недоречного втручання та покарання за професійну діяльність).

Українські правозахисні організації вкотре стверджують, що нових форм політичних репресій в окупованому Криму та масових звірств російських військ на материковій частині України можна було б уникнути, якби міжнародна спільнота рішучіше відреагувала на окупацію РФ Криму та вторгнення на Донбас у 2014 році.

В умовах багаторічного ігнорування Російською Федерацією практично всіх норм міжнародного права єдиним способом для припинення свавілля і звільнення політичних в’язнів, запобігання новим воєнним злочинам, злочинам проти людяності та грубим порушенням прав людини в Криму є деокупація півострова за допомогою наявних дипломатичних, санкційних та правових заходів, зокрема права на індивідуальну самооборону, передбаченого ст. 51 Статуту ООН.

У зв’язку з цим закликаємо уряди іноземних держав та міжнародні організації, зокрема учасників Міжнародної Кримської платформи:

  • висловити рішучий консолідований протест проти репресій стосовно адвокатів в окупованому Криму;
  • запровадити персональні санкції проти осіб, які причетні до грубих порушень прав людини в окупованому Криму, зокрема співробітників ФСБ, суддів, слідчих, начальників пенітенціарних установ тощо;
  • надавати всебічну підтримку жертвам політичних репресій у Криму та їхнім родинам;
  • продовжувати здійснювати моніторинг та документування порушень прав людини, воєнних злочинів та злочинів проти людяності в окупованому Криму і вносити їх до регулярних звітів про ситуацію з правами людини в Україні;
  • надавати допомогу Уряду України в розслідуванні воєнних злочинів, злочинів проти людяності та грубих порушень прав людини в окупованому Криму; 
  • посилити дипломатичний, санкційний та інших тиск на Російську Федерацію з метою запобігання новим звірствам у Криму та материковій частині України, а також пришвидшення деокупації всіх територій України.

Крим-СОС

Центр громадянських свобод

Центр прав людини ZMINA

ЦГП “Альменда”

Правозахисний центр “ДІЯ”

Адвокатська дорадча група

Кримська правозахисна група

Регіональний центр прав людини

Дім прав людини “Крим”