Вимагаємо забезпечити доступ до державного реєстру судових рішень

A+ A-

Після початку широкомасштабної збройної агресії проти України та оголошення воєнного стану доступ до деяких державних реєстрів був закритий чи суттєво обмежений. Серед таких реєстрів був і Єдиний державний реєстр судових рішень (ЄДРСР) – єдине джерело для моніторингу інформації про рух кримінальних проваджень, зокрема щодо резонансних і суспільно важливих напрямів, таких як корупційні злочини, переслідування громадських активістів, притягнення до відповідальності за колабораційну діяльність тощо. 

Після відновлення в червні доступу до ЄДРСР виявилося, що за невідомим і довільним принципом з реєстру вилучено майже всі вироки за кримінальними правопорушеннями за останні три роки. Так, щодо Харківської області в судовому реєстрі залишилося лише 30 вироків за 2022 рік, а за весь 2021 рік – лише 19. Якщо вірити судовому реєстру, то за весь 2020 рік усі суди Харківської області ухвалили лише чотири вироки. Для порівняння: станом на зараз судовий реєстр показує, що у 2018 році суди Харківської області ухвалили 2 073 вироки, а у 2017 – 2 267. 

Але зникнення документів відбувається не тільки за територіальною ознакою. Це добре видно зі справ щодо переслідування активістів і волонтерів. Експерти Центру прав людини ZMINA здійснюють моніторинг відкритих джерел у цих справах. В інтернеті згадуються численні випадки затримання і обшуків волонтерів за ст. 201-2 КК України, органи прокуратури на офіційному сайті повідомляють про ухвалення вироку, проте рішення судів щодо цих проваджень відсутні в ЄДРСР. 

Інший приклад – притягнення до відповідальності за колабораційну діяльність: щодо 3671 кримінального провадження, які відкрито відповідно до інформації Офісу Генерального прокурора, у ЄДРСР доступні лише 39 документів.

Проблема зникнення судових рішень у ЄДРСР не є новою. Відповідно до дослідження Фундації ДЕЮРЕ, судові рішення в резонансних справах (наприклад, у справі про спецконфіскацію 1,5 млрд доларів експрезидента Віктора Януковича чи в справі про вбивство журналіста Павла Шеремета) зникли із судового реєстру, були засекречені або ж узагалі не потрапили до нього. А ті, що в реєстрі є, недоступні для ознайомлення. Втім, тільки після введення в Україні режиму воєнного стану ця проблема набула значних масштабів. 

За інформацією ДП “Інформаційні судові системи”, з публічного доступу в державному реєстрі судових рішень прибрали понад мільйон документів: це пояснюють роботами над засекреченням даних, які не можна розголошувати в умовах війни. Втім, важко погодитися, що таке масштабне “зачищення” реєстру продиктоване умовами воєнного стану, оскільки неможливо уявити, яку секретну інформацію містить вирок про крадіжку у 2020 році або корупційне правопорушення у 2021-му, якщо ця інформація не становила жодної таємниці ще вчора, і не існує жодної таємниці про вироки 2019 року принаймні зараз. Завтра інші вироки теж можуть бути вилученими.

Приховування інформації в судовому реєстрі є черговим виявом негативного тренду закритості влади під час війни й кроком назад від демократичних цінностей. Це унеможливлює громадський контроль за діяльністю влади та жодним чином не сприяє перемозі України, оскільки лише підриває необхідну під час війни довіру суспільства до влади. 

Відтак ми закликаємо Вищу раду правосуддя і Державну судову адміністрацію припинити негативну практику обмеження доступу до документів, що містяться в Єдиному державному реєстрі судових рішень. Необхідно відновити доступ до тих рішень, які були ухвалені (з урахуванням необхідних вимог до секретності судових рішень, що стосуються державної таємниці) та забезпечити своєчасне внесення процесуальних документів до реєстру.

Заява відкрита для розповсюдження та приєднання.

ГО “Харківський антикорупційний центр”

Центр прав людини ZMINA

Рух ЧЕСНО

Правозахисний Центр ДІЯ

Адвокатська Дорадча Група 

Фундація DEJURE

Інститут законодавчих ідей 

ГО “Український інститут з прав людини”

Антикорупційний штаб

Фундація “Відкритий Діалог”

ГО “Правозахисне об’єднання “Праве діло”

Кримська правозахисна група

ГО “Інкубатор демократичних ініціатив”

Українська Гельсінська спілка з прав людини 

Трансперенсі Інтернешнл Україна

Харківська правозахисна група

ГО “Центр журналістських розслідувань “Сила правди”

Центр демократії та верховенства права

Черкаський правозахисний центр

ГО “Народний захист”