Звернення до начальника Генштабу про неправомірність дій Херсонського обласного військкомату

A+ A-

Заява Центру прав людини ZMINA щодо неправомірності дій уповноважених осіб  Херсонського обласного військового комісаріату

 

Начальникові Генерального штабу –

Головнокомандувачу Збройних сил України,

генерал-лейтенантові

Хомчаку Руслану Борисовичу

 

            Шановний Руслане Борисовичу!

Від імені української правозахисної організації “Центр прав людина ZMINA” я хочу звернутися до Вас і повідомити про низку грубих порушень з боку працівників Херсонського обласного військового комісаріату, про які стало відомо нашій організації від громадянина України Гладкого Юрія, мешканця міста Скадовськ Херсонської області. Мова йде про практику фактичного викрадення та тимчасового позбавлення свободи майбутніх призовників, яка застосовується з боку працівників органу, відповідального за організацію строкового призову на військову службу в Херсонській області.

13 червня 2019 року до нас надійшло телефонне звернення про допомогу з боку Гладкого Юрія, мешканця міста Скадовськ (Херсонська область), про те, що за допомогою погроз і тиску з боку працівників Херсонського обласного військового комісаріату 10 червня 2019 року його незаконно затримали і  транспортували з військового комісаріату Скадовська (вулиці Володарського, 13), куди він добровільно прийшов писати заяву про отримання відтермінування призову на строкову військову службу відповідно до пп. 4 частини 2 статті 17 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, до так званого розподільчого пункту за адресою: місто Херсон, вулиця Паровозна, 36.

У Херсонському обласному військовому комісаріаті Юрій без будь-яких законних на те підстав примусово утримувався чотири доби (в період з 10 по 14 червня 2019 року). У цей час за ним постійно здійснювалися спостереження та супровід. У третю і четверту добу примусового перебування в частині працівник військового комісаріату Губар Володимир Євгенович чинив тиск на Юрія Гладкого та примушував його підписати повістку до військового комісаріату, яку вони йому не вручали раніше і підписати заяву про те, що Юрій не має до них жодних претензій. Такі дії працівники військового комісаріату аргументували тим, що саме цих документів не вистачає для того, аби скерувати його в подальшому до навчального центру “Десна” в місто Чернігів.

Звертаємо Вашу увагу на те, що протягом чотирьох діб примусового утримання Юрія в частині він не проходив медичного обстеження та йому не повідомляли, чи визнано його придатним до військової служби. На четверту добу утримання, коли Юрій намагався викликати поліцію, військовий комісар Губар погрожував йому трьома роками ув’язнення за ухилення від військової служби, водночас відмовляючись пояснити, якою нормою закону він керується у своїх погрозах.  

14 червня близько 13:00, після того як Юрій за порадою адвоката викликав поліцію, його випустили з частини. Після приїзду екіпажу патрульна поліція склала протокол про те, що Юрія утримували проти його волі. Додатково повідомляємо, що, поки Юрій примусово утримувався у військовій частині, наша організація спільно з адвокатом ГС “Мережа правового розвитку” та представником Уповноваженого Верховної Ради України у справах захисту прав військовослужбовців зробила кілька звернень до військової прокуратури.

Ми вважаємо, що такі дії з боку працівників військового комісаріату є не тільки порушенням пункту 64 Постанови Кабінету Міністрів України № 352 від 21 березня 2002 року, яка безпосередньо регламентує оповіщення громадян про призов на строкову військову службу і їхнє прибуття на призовні дільниці, але й, на нашу думку, мають ознаки більш тяжкого порушення норм законодавства України (зокрема, мова йде про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 146 КК України “Незаконне позбавлення волі або викрадення людини”). Сподіваємося, що цим діям працівників Херсонського обласного військового комісаріату буде надана належна правова оцінка.

Утім, окрім випадку із порушенням прав Гладкого Юрія Олександровича, викликає суттєве занепокоєння масштабами розповсюдження подібних практик “викрадення” по всій території України. Київ, Харків, Херсон та інші міста.

До завершення періоду чергового призову залишається 11 днів, тож ми можемо очікувати, що недобір призовників на місцевих рівнях будуть намагатися компенсувати застосуванням незаконних практик “відлову” призовників на вулицях міст.

Ми ще раз хочемо нагадати, що подібні практики необґрунтованого обмеження свободи є протиправними, вони суперечить як нормам міжнародного права (зокрема, статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод), так і нормам національного законодавства України і є злочином у розуміння Кримінального кодексу України.

Ми дуже сподіваємося, що Ви як начальник Генерального штабу —  Головнокомандувач Збройних сил України, візьмете ситуацію із організацією призову на строкову військову службу до лав Збройних Сил України під свій персональний контроль та в подальшому вищезазначені незаконні практики будуть припинені.

З повагою,

Голова правління Центру прав людини ZMINA 

Печончик Тетяна Іларіонівна