Звільнення в’язнів Кремля має бути порушене на зустрічі Зеленського і Байдена

A+ A-

Свого часу, відразу після окупації Росією Криму, справа режисера Олега Сенцова сколихнула весь світ. Тільки нещодавно, після страшних свідчень журналіста Станіслава Асєєва, міжнародна спільнота звернула більше уваги на ситуацію в катівнях окупованих територій на Сході України, в яких тим часом із квітня 2014-го побиття, знущання та тортури над проукраїнськими мешканцями Донеччини та Луганщини не припинялися.   

Від початку російської агресії проти України в незаконному ув’язненні перебували тисячі осіб. Росія використовувала і продовжує використовувати їх як політичних заручників для тиску на Україну та союзників України, для яких важливими є людські життя, права людини та міжнародне право. 

Тисячі осіб були звільнені з незаконного утримання за ці роки, однак сотні залишаються в ув’язненні. Ба більше, нові заручники постійно потрапляють як до підвалів Донбасу, так і до СІЗО і в’язниць окупованого Криму та Російської Федерації.

Станом на середину серпня 2021 року, за інформацією українських правозахисних організацій, щонайменше 122 громадянина України перебувають у незаконному ув’язнені в окупованому Криму та Росії за політичними мотивами (81 із них – кримські татари). Водночас СБУ повідомляє про 276 осіб, які незаконно захоплені контрольованими Росією збройними формуваннями на окупованій території Донецької та Луганської областей. 30 із цих заручників – жінки.   

Напередодні важливого візиту Президента України Володимира Зеленського до Вашингтона для зустрічі з Президентом Сполучених Штатів Джо Байденом ми звертаємося до обох президентів – України та США з наполегливим проханням порушити під час перемовин питання щодо осіб, незаконно затриманих та засуджених унаслідок російської агресії проти України в окупованому Криму, на території ОРДЛО, а також РФ. 

Ми усвідомлюємо, що ключова проблема полягає в позиції офіційних осіб Російської Федерації та використанні ними людей як розмінної монети та інструменту тиску. Утім, на тлі тривалої відсутності прогресу у звільненні в’язнів і відсутності системної підтримки та комунікації з родинами утримуваних осіб з боку Уряду України щодо ситуації з перемовним процесом, важливо, щоб на такому високому президентському рівні про проблему незаконного утримання осіб було бодай згадано, а обговорення питання “Як їх повернути?” опинилося на порядку денному перемовин.

Зокрема, ми як неформальна коаліція організацій, які роками працюють із цією проблемою, звертаємось із проханням:

До президентів США та України – обговорити шляхи здійснення тиску на Російську Федерацію і на підконтрольні їй окупаційні адміністрації та збройні формування:

  • з метою звільнення осіб, що незаконно, з політичних мотивів утримуються в окупованому Криму, на території ОРДЛО, а також РФ;
  •  для того щоб Міжнародний комітет Червоного Хреста отримав безперешкодний доступ до осіб, які незаконно утримуються в ОРДЛО, аби утримуваним особам був наданий доступ гуманітарної допомоги, а тим, хто цього потребує, також доступ до ліків та адекватної медичної допомоги.

До Президента США – порушити під час зустрічі з Президентом України такі питання:

  • Ухвалення Україною законодавства щодо надання правової та соціальної допомоги особам, які незаконно з політичних мотивів утримуються на окупованій території, а також їхнім родинам, у частині, що стосується глави держави, а саме реєстрації відповідного проєкту законопроєкту в українському парламенті.
  • Налагодження системи надання підтримки та комунікації з родинами осіб, яких підконтрольні Росії окупаційні адміністрації та збройні формування продовжують затримувати на окупованих територіях. Наразі така системна комунікація з боку держави відсутня, і люди опиняються сам на сам зі своїми проблемами.
  • Підписання проєкту закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права р.н. 2689, який із 7 червня 2021 року перебуває на розгляді Офісу Президента. Зазначений законопроєкт встановлює відповідальність за злочини проти людяності, а також погоджує статті про воєнні злочини з міжнародним правом. На цей законопроєкт уже вісім років чекають десятки тисяч людей, які стали жертвами воєнних злочинів на окупованих територіях Криму і Донбасу.

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля

Центр Громадянських Свобод 

Медійна ініціатива за права людини

Кримська правозахисна група

Центр прав людини ZMINA

Платформа звільнення політв’язнів