ZMINA разом з лідерами громадянського суспільства України відвідала Японію | Центр прав людини ZMINA

ZMINA разом з лідерами громадянського суспільства України відвідала Японію

A+ A-

Представниця Центру прав людини ZMINA Марія Курінна відвідала Японію разом з лідерами українського громадянського суспільства. Метою адвокаційного візиту було нагадати про ситуацію в Україні в контексті головування Японії в G7. З огляду на те що Японія прийматиме саміт країн “Великої сімки”, а також є непостійним членом Ради Безпеки ООН, було вкрай важливо донести меседжі від української правозахисної спільноти.

Делегація українського громадянського суспільства в парламенті Японії

Адвокаційна група експертів – Ганна Гопко, співзасновниця Міжнародного центру української перемоги та Мережі захисту національних інтересів; Альона Гетьманчук, експертка з японсько-українських відносин, директорка аналітичного Центру “Нова Європа”; Лео Літра, експерт із питань євроінтеграції Центру “Нова Європа”; Олена Галушка, експертка з питань антикорупції, співзасновниця Міжнародного центру Української перемоги, член правління Центру протидії корупції; Марія Курінна, експертка з прав людини та японсько-українських відносин, радниця з міжнародної адвокації Центру прав людини ZMINA, – провела десятки зустрічей під час адвокаційного візиту.

Українські активісти зустрілися з високопосадовцями Міністерства закордонних справ Японії, зокрема спеціальним радником міністра з прав людини, Міністерства оборони, Цифрового агентства Японії, спеціальним радником прем’єр-міністра, Японського агентства міжнародного співробітництва, депутатами парламенту, бізнес-корпорацій, які вже мають плани щодо свого внеску у відбудову України, провідними експертами, які консультують уряд і парламент, аналітичні центри та журналістську спільноту.

Було організовано два публічні заходи. 16 січня 2023 року відбувся круглий стіл у парламенті за участю депутатів, послів України, Польщі, Литви в Японії, дипломатів з Польщі, Франції, Німеччини та експертів з українсько-японських відносин.

Марія Курінна проінформувала про розвиток подій на місцях та наголосила на важливості створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії:

“Японія виступає за демократію та захист прав людини як лідер Азії та член G7, підтримуючи Україну. Ми повинні притягнути воєнних злочинців до відповідальності, щоб запобігти безкарності”.

Круглий стіл, присвячений Україні в парламенті Японії

Учасники поїздки також відвідали пресконференцію в Національному клубі репортерів, щоб поінформувати японських журналістів про поточну ситуацію в Україні в різних галузях, зокрема про права людини.

ZMINA представила звіт щодо депортації громадян України, підготовлений Коаліцією “Україна. П’ята ранку”, порушила питання про насильницькі зникнення, політв’язнів, зокрема журналістів та громадських журналістів із Криму.

Марія Курінна також відповіла на запитання, чи можна було передбачити повномасштабне вторгнення Росії в Україну:

“На жаль, це не було шоковою подією для правозахисної спільноти в Україні. Вже вісім років ми документуємо грубі порушення прав людини в тимчасово окупованому Криму та окремих районах Луганської та Донецької областей. Українське суспільство знало про окупацію Росією Придністров’я в Молдові, Абхазії та Південної Осетії в Грузії. Це лише країни нашого регіону, в яких Росія чинила грубі порушення прав людини, спричинила внутрішнє переселення та порушила міжнародно визнані кордони держав. Ми казали міжнародній спільноті, що умиротворення держави, яка порушує міжнародне гуманітарне право та право прав людини, дозволяє державі-агресору вдаватися до ескалації”.

Курінна також звернулася до уряду Японії з проханням підтримати зусилля України стосовно створення Міжнародного трибуналу щодо злочину агресії як метазлочину, який передував усім воєнним злочинам і злочинам проти людства, а також запровадження персональних санкцій проти російських посадовців, які порушують права людини.

Японія, як демократичний лідер азійського регіону, може активніше просувати інтереси України, враховуючи безпекові ризики, які становить для Японії та інших демократичних країн порушення Росією верховенства права”, – сказала вона.

Марія Курінна виступає на круглому столі, присвяченому Україні в парламенті Японії

Японія завжди була сильним союзником України, захищаючи права людини та зміцнюючи нашу демократію та громадянське суспільство. Український народ висловлює глибоку вдячність. Одне зі своїх перших інтерв’ю після 24 лютого 2022 року я давала саме японським журналістам. Одного разу я закінчила своє інтерв’ю проханням передати японцям, що Україна не припинить опір, як каже відомий японський поет Міядзава Кендзі: “雨にもまけず,風にもまけ”. Тобто “Мене не переможе ні дощ, ні сніг…” “Або війна”, – додав репортер. Тому я хотіла б донести до вас цю думку. Тримаймося до перемоги України”, – завершила свій виступ на пресконференції японською мовою Марія Курінна.

Адвокаційна група також зустрілась із представниками громадянського суспільства Японії, щоб висловити вдячність за підтримку України й започаткувати подальшу плідну співпрацю.

Зустріч з мерами японських міст та депутатами парламенту Японії

Представники українського громадянського суспільства також відвідали Хірошіму, де навесні відбудеться саміт G7, щоб висловити співчуття та вшанувати пам’ять жертв трагічної події.

Адвокаційний візит організували Центр “Нова Європа”, Посольство Японії в Україні, Міністерство закордонних справ Японії в співпраці з Міжнародним центром української перемоги та Центром прав людини ZMINA.