ZMINA приєдналася до Всесвітньої мережі проти тортур OMCT
Центр прав людини ZMINA став членом Всесвітньої організації проти катувань (OMCT) – найбільшої у світі коаліції неурядових організацій, які борються проти свавільних затримань, тортур, позасудових страт, насильницьких зникнень та інших форм насильства.
ZMINA має великий досвід боротьби проти тортур. Наразі організація документує випадки катувань, вчинених російськими окупантами, в межах роботи Коаліції “Україна. П’ята ранку“: експерти виїжджають на місця, відвідують катівні на деокупованих територіях, спілкуються зі свідками й потерпілими.
Зокрема, під час однієї з польових місій представники організації відвідали села Бучанського району Київської області, де зафіксували історії використання росіянами цивільних як “живого щита”, розстрілу евакуаційних колон, катування людей із зав’язаним руками й зґвалтувань. Також у січні-лютому 2023 року ZMINA разом з ОМСТ організувала поїздку до деокупованих районів Харківської області для документування тортур і неналежного поводження з цивільними людьми.
Станом на сьогодні ZMINA задокументувала понад 300 випадків тортур і нелюдського поводження згідно з протоколом Берклі та провела більш ніж 45 глибинних інтерв’ю з потерпілими та свідками в деокупованих громадах Харківщини, Київщини й Херсонщини.
На основі зібраної інформації було опубліковано звіти “Катування та жорстоке поводження з цивільним населенням на українських територіях, які перебували під російською окупацією” й “Жіночі камери херсонської катівні: аналітичний звіт за свідченнями утримуваних” про випадки тортур, обставини та підстави затримання, категорії населення, які стали ціллю російських окупантів, місця утримання потерпілих і методи катування.
Згодом ці дослідження були представлені на національних і міжнародних майданчиках, зокрема на Додатковій зустрічі ОБСЄ з питань людського виміру, де ZMINA спільно з Медійною ініціативою за права людини (МІПЛ), Всесвітньою організацією проти тортур (OMCT) та Фундацією Будинків прав людини провела спеціальний захід на тему “Катування на окупованих територіях України як злочини проти людяності та воєнні злочини: аналіз та свідчення потерпілих”.
ZMINA, МІПЛ та OMCT подали Спецдоповідачці ООН з питань тортур Еліс Джил Едвардс інформацію про систематичні катування українських громадян на територіях, підконтрольних російським військовим, а також спільний звіт про тортури й насильницькі зникнення на контрольованих Росією територіях України до Універсального періодичного огляду (УПО) Росії. Документ базується на 57 глибинних інтерв’ю з цивільними особами, що були потерпілими та свідками катувань і жорстокого поводження.
Крім того, у червні 2023 року ZMINA опублікувала дослідження про насильницькі зникнення та свавільні затримання активних громадян під час повномасштабної російської збройної агресії проти України.
Також ZMINA долучилася до тематичного дослідження Робочої групи ООН з насильницьких або недобровільних зникнень на тему “Нові технології та насильницькі зникнення”. Експерти організації проаналізували тенденції задокументованих випадків насильницьких зникнень на окупованих територіях і виявили важливий зв’язок цих воєнних злочинів з новими технологіями.
Спільно з ОМСТ ZMINA докладає зусиль для навчання стандартів документування тортур та інших тяжких воєнних злочинів. Так, у січні 2023 року в Києві організації провели тренінг із документування випадків тортур та роботи з потерпілими від воєнних злочинів для учасників Коаліції “Україна. П’ята ранку”.
ZMINA також відстежує ситуацію з політично вмотивованими затриманнями правозахисників, активістів і журналістів, які зазнавали катувань, та поширює про це інформацію, роблячи заяви, сприяючи їхньому звільненню й наданню необхідної медичної допомоги.
Починаючи з 2012 року ZMINA була долучена до запуску й розвитку Національного превентивного механізму (НПМ) в Україні – незалежного органу, спрямованого на регулярний моніторинг місць несвободи з метою запобігання жорстокому поводженню.
Зокрема, організація брала активну участь у кампанії щодо неприпустимості катувань у місцях несвободи, а також у розробленні механізму і плануванні візитів, навчання моніторів НПМ.
Організація бере участь у діяльності Консультативної ради Національного превентивного механізму при Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, а троє співробітників Центру прав людини ZMINA є сертифікованими моніторами, які беруть участь у регулярних відвідуваннях місць несвободи. Моніторингові візити сприяли превенції катувань та покращенню умов перебування людей у сотнях в’язниць, слідчих ізоляторів, психіатричних стаціонарів, інтернатних закладів та інших місць несвободи.
“Від початку створення одним із пріоритетів нашої організації була протидія катуванням та неналежному поводженню, ми займаємося цією роботою протягом десяти років і раді долучитися до найбільшої світової коаліції проти катувань ОМСТ, яка налічує понад 200 членів в усьому світі, бореться з тортурами, допомагає потерпілим і захищає правозахисників, – заявила голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик. – Плануємо підтримувати найкращі наміри та ініціативи організацій – членів мережі й просуватимемо спільні позиції та цінності в ім’я гуманізму і боротьби з катуваннями та жорстоким поводженням”.