Коаліція “Україна. П’ята ранку” підбила підсумки 2023 року і визначилася з подальшими пріоритетами
Коаліція “Україна. П’ята ранку“ провела дводенну стратегічну сесію, під час якої учасники проаналізували стан розвитку і визначили підходи та фокус концентрації зусиль організацій-членів, щоб забезпечити реалізацію стратегічних цілей, організаційну та інституційну спроможність коаліції.
Захід відбувся 24–25 січня в Києві.
Секретаріат коаліції в складі 10 осіб презентував досягнення за напрямами діяльності коаліції та викликів, що стоять перед нею.
У складі секретаріату у 2023 році працювали: Максим Єлігулашвілі (координатор коаліції), Юлія Рюхова (асистентка), Денис Рабомізо та Марія Суляліна (напрям документування), Тетяна Печончик та Ольга Решетилова (інформаційний напрям), Альона Луньова, Надія Волкова, Арьє Мора (адвокаційний напрям), Онисія Синюк та Дарина Підгорна (аналітичний напрям).
Як було відзначено під час стратсесії, на сьогодні до Коаліції “Україна. П’ята ранку” входять 38 організацій громадянського суспільства та чотири індивідуальні учасники, які спільно збирають та документують воєнні злочини й злочини проти людяності, скоєні під час російської збройної агресії в Україні.
У межах коаліційної підтримки за 2023 рік згідно з міжнародними протоколами задокументовано 3 596 випадків ймовірних воєнних злочинів за відкритими джерелами, які було внесено в український архів Mnemonic, і 577 інтервʼю з потерпілими й свідками воєнних злочинів, які було зареєстровано в базі коаліції I-DOC.
За підтримки коаліції проведено 14 польових місій у деокуповані регіони. Для навчання документаторів відбувся тренінг з основ документування та інтерв’ювання, а також зустріч із обміну досвідом з організації та проведення польових місій.
У рамках співпраці з Пінчук Арт Центром забезпечено регулярне інформаційне наповнення мапи воєнних злочинів, яка демонструвалася в Давосі та на інших міжнародних майданчиках.
Наразі коаліція працює в низці баз даних, серед яких:
- хмарне середовище застосунку eyeWitness to Atrocities;
- “Український архів” від Mnemonic, де міститься понад 6 мільйонів файлів за відкритими джерелами, включно з більш ніж 1,7 млн відеофайлів, понад 2 млн фотофайлів та майже 2,3 млн текстових файлів;
- спільна база коаліції в I-DOC, яка містить 2,3 тис. зареєстрованих подій щодо ймовірних злочинів, понад 6 тис. внесених документів, профілі понад 4,3 тис. потерпілих, 2,9 тис. свідків, 2,6 тис. підозрюваних у скоєнні воєнних злочинів під час російсько-української війни, а також понад 4 тис. зареєстрованих профілів захищених об’єктів.
За минулий рік у межах підтримки документування воєнних злочинів, турботи про ментальне та фізичне здоров’я своїх членів коаліція організувала та провела ретрит для документаторів у Карпатах і забезпечила медичне страхування для 18 працівників організацій-учасниць коаліції.
Задля захисту потерпілих від російської агресії, сприяння процесам правосуддя на національному і міжнародному рівні, притягнення до відповідальності вищого керівництва РФ і безпосередніх виконавців воєнних злочинів та злочинів проти людяності коаліція працювала з національними органами влади (Міністерство з питань реінтеграції, Національне інформаційне бюро, Представництво Президента України в АР Крим, Офіс Генерального прокурора (ОГП), Уповноважений Верховної Ради України з прав людини та інші) та міжнародними партнерами (структури ООН, Ради Європи, ОБСЄ, ЄС, представники країн-партнерів, міжнародних організацій).
Експерти коаліції працювали в складі робочих груп у межах Міжнародної ради експертів ОГП (щодо захисту прав людини, захисту прав дитини, з питань міжнародного гуманітарного права та інше); груп, які утворені при Мінреінтеграції, тощо.
Підготовлено та оприлюднено шість коаліційних заяв, зокрема щодо вироків військовополоненим на окупованих РФ територіях України; підриву греблі Каховської ГЕС; ракетного обстрілу музично-драматичного театру в Чернігові; потреби невідкладної ратифікації Римського статуту МКС; неприпустимості обрання Росії до Ради ООН з прав людини, проблем з виконанням закону про зниклих безвісти та інші.
Крім того, відбулися внутрішньокоаліційні змістовні обговорення для вироблення спільних позицій, зокрема щодо національної моделі правосуддя за міжнародні злочини; міжнародного трибуналу та його модальності; проблеми притягнення до кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність тощо.
Коаліція ініціювала публічні дискусії навколо незручних тем, які стосуються правосуддя за найтяжчі міжнародні злочини під час російської агресії в Україні. Наприклад, влітку правозахисники й дипломати обговорювали “міражі правосуддя” та дискутували, чи є спроможність вибудувати дієву архітектуру для забезпечення справедливості, а взимку мали дискусію “Вакцинація від популізму: якою має бути архітектура справедливості для України?” на Форумі громадянського суспільства в Києві.
На міжнародному рівні Коаліція “Україна. П’ята ранку” сприяла проведенню різних заходів на майданчиках ОБСЄ, Берлінського симпозіуму, Парламентського саміту Кримської платформи, Асамблеї країн-учасниць Міжнародного кримінального суду (МКС). Правозахисники брали участь у щорічних круглих столах МКС, де зустрічалися з представниками департаментів суду щодо їхньої роботи стосовно України, а також готували коментарі від коаліції до проєкту політики щодо комплементарності МКС, вели та вдосконалювали роботу Informal Dialogue Group.
Протягом 2023 року Коаліція підготувала низку досліджень та аналітичних продуктів, які присвячені питанням депортації українців до Росії та Білорусі й шляхам повернення депортованих громадян, примусовій мобілізації українських громадян на окупованих територіях в армію країни-агресора, механізмам відповідальності за міжнародні злочини та ситуації з роботою адвокатів в окупованому Криму.
Для поширення напрацювань тривала систематична робота над комунікацією коаліції з різними аудиторіями. Зокрема, за 2023 рік розповсюджено 12 інформаційних дайджестів і заяв коаліції, організовано понад 120 ефірів експертів коаліції в національних і міжнародних ЗМІ, 20 медіазаходів у Києві на базі майданчика медіацентру “Україна-Укрінформ”, опубліковано 24 колонки й блоги представників коаліції в авторитетних українських ЗМІ. Протягом 2023 року журналісти підготували понад 500 матеріалів з посиланням на роботу коаліції, з них більш ніж 100 – іноземні медіа.
Понад 25 тисяч осіб відвідали сторінки коаліції в соціальних мережах Facebook, Instagram, X, LinkedIn та YouTube, а загальне охоплення становило понад 150 тисяч осіб. Коаліція також запустила власний відеоформат у режимі фейсбук-стрімів Coalition Talks, де правозахисники ділились оцінками й ключовими викликами в їхній роботі – усього протягом минулого року відбулося 13 таких ефірів.
Також коаліція працює над запуском вебпорталу з мапою задокументованих воєнних злочинів.
У 2023 році коаліція була номінована на отримання премії ifa AWARD, її вручення відбудеться в Берліні в середині лютого 2024 року. Ця нагорода вручається починаючи з 2009 року особам та організаціям, які своєю соціальною, суспільно-політичною чи мистецькою діяльністю роблять щось видатне для миру, міжнародного взаєморозуміння та діалогу між культурами. Раніше цю нагороду отримували Йоко Оно, Ернесто Карденаль, Карла дель Понте та Human Rights Watch.
Діяльність коаліції у 2023 році підтримували Посольство Королівства Нідерландів в Україні, Міжнародний фонд “Відродження” та People in Need. Адміністрували роботу коаліції Регіональний центр прав людини, Асоціація FreeRights та Об’єднання родичів політв’язнів Кремля.
Щодо пріоритетів на 2024 рік, коаліція планує зосередитися на продовженні роботи з документування воєнних злочинів і злочинів проти людяності, адвокації, підготовці досліджень та проведенні інформаційних кампаній, а також посилити внутрішній потенціал та організаційну спроможність, запустити новий сайт і нові формати спільної роботи (моніторинг судових процесів, пов’язаних з війною, підтримка потерпілих, сприяння процесам перехідного правосуддя).
Фото: Герман Крігер