Бізнес, представники громадськості та державних органів шукали спільні можливості працювати над перехідним правосуддям

A+ A-

20 лютого в рамках медіамарафону “10 років російської агресії в Україні. Шлях до справедливості” пройшла дискусійна панель “10 років російської агресії: памʼятати про майбутнє”, учасниками якої були представники державних органів, організацій громадянського суспільства, юристи та представники бізнесу.

Захід провела Коаліція “Україна. П‘ята ранку”. Спікерами виступили Постійна Представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева, заступниця Постійної Представниці Ольга Куришко, експертка коаліції “Україна. П’ята ранку”, партнерка AO Azones Дар’я Свиридова, журналістка, засновниця ГО “Лабораторія журналістики суспільного інтересу” Наталка Гуменюк, заступник директора Український Національний Центр Розбудови Миру з документування воєнних злочинів, військовослужбовець ЗСУ Олексій Біда, CEO Dentsu Ukraine Олександр Гороховський.

Як зазначили організатори заходи, роки повномасштабної війни поглибили виклики, що постали перед Україною ще з 2014 року, зокрема проблема окупації територій. Наразі Україна не має готових рішень для більшості задач, які спровокувала 10-річна війна.

Тому учасники панелі шукали шляхи вирішення та говорили, зокрема, про перехідне правосуддя та пошук справедливості, на яку є великий запит в кожного українця. Ще одна важлива тема: не тільки відновлення держави на деокупованих територіях, а й реінтеграція людей, які роками жили в окупації та із суцільною російською пропагандою навколо.

Також говорили про те, що українське суспільство має запит й на несудові способи досягнення справедливості. Громадяни не хочуть, аби в державних структурах після завершення війни опинилися ті, хто скомпрометував себе співпрацею з ворогом. Водночас важливо говорити про відповідальність саме для злочинців, які підтримували окупаційний режим, а не звинувачувати та переслідувати всіх людей, хто залишився жити в окупації та вимушений був виживати там.  

Як зазначили спікери заходу, серед складних викликів для суспільства і держави – напрацювати бачення та консенсус саме щодо відповідальності за колабораціонізм. 

Ольга Куришко зазначила, що перехідне правосуддя і питання, які пов’язані з ним, є спільною справою представників різних сфер діяльності і вони мають координуватись.