“Мобілізація” у Криму: “призов” використовують не тільки для посилення російських військ, а й для залякування населення — представниця ZMINA

A+ A-

На території окупованого Криму Росія продовжує “мобілізувати” населення для проходження строкової служби, а також участі у бойових діях. Протягом повномасштабного вторгнення ці заходи стали активнішими. Окупаційна влада використовує примус та заохочення, аби залучити до збройних сил РФ більшу кількість людей.

Про це в етері Громадського радіо розповіла Онисія Синюк, правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA.

“Відбуваються паралельні процеси: “призов” на строкову службу та, власне, “мобілізація”, яку оголошувала Росія минулого року. В обох випадках відбувається примус українського населення окупованого Криму до служби в збройних силах Російської Федерації. Щодо кількості людей, яких “мобілізують” в рамках регулярних призовів, то ця інформація відслідковується, зокрема прокуратурою Автономної Республіки Крим. За їхніми підрахунками, з 2015 року близько 45 тисяч кримчан, більшість із яких, імовірно, є громадянами України, були “призвані на строкову службу в збройних силах РФ”.

Що стосується “часткової мобілізації”, тут ситуація з підрахунком значно складніша, тому що інформація є таємною. Ми можемо спиратися на заяви очільників окупаційних адміністрацій стосовно того, скільки людей вони планують “призвати”. Ми не можемо стверджувати, наскільки достовірною є ця інформація. Є також повідомлення, що відбувалися приховані заходи з “мобілізації” після оголошень про її завершення. Але спочатку в рамках “часткової мобілізації” у Криму планувалося призвати близько 10 тисяч осіб”, — розповідає Синюк.

Російська окупаційна влада застосовує різні способи примусу й заохочення, щоб «мобілізувати» людей у Криму. З моменту окупації Росія вважає мешканців півострова своїми громадянами, а тому поширює на них свій правовий режим і військовий обов’язок.

“Якщо люди відмовляються це робити, для них передбачена спершу адміністративна, а потім і кримінальна відповідальність. Минулого року збільшили штрафи за неявку, а тих, хто ухиляється від призову, починають оголошувати в розшук. Крім того, вже підготовлений проєкт, який передбачає надсилання електронних “повісток” через особисті кабінети. Застосовуються елементи і психологічного, і фізичного примусу. Зокрема, відомо про факти, що чоловіків просто виловлюють на вулицях, перевіряють документи. Якщо там немає відмітки з військкомату, людей туди примусово доставляють. Дуже імовірно, що звідти їх одразу відправлять на так зване навчання, а потім — до певних військових частин РФ або навіть на територію бойових дій”, — говорить правова аналітикиня.

Існує також система заохочень до “служби”. Вона є оплачуваною, а також дозволяє отримувати низку інших пільг.

“Зарплата варіюється залежно від регіону. Також під час служби пропонуються забезпечення певним обладнанням та виділення житла або земельних ділянок. Але ми маємо розуміти, що це така система “батога і пряника”, адже до одних застосовуються заходи примусу, а інші, які й так готові йти, отримують додаткові заохочення”, — каже Синюк.

За її словами, з посиленням “мобілізаційних заходів” у Криму дедалі складнішим стає уникнення “призову”. Раніше це можна було зробити “законним шляхом”, наприклад, за станом здоров’я. Зараз же подібні методи майже не працюють.

“Потрібно намагатися уникнути вручення “повістки”, відповідно, не проживати за своїм місцем реєстрації чи місцем реєстрації батьків. Не варто відповідати на дзвінки з незнайомих номерів, з’являтися до військкоматів, наприклад, для оновлення інформації. Потрібно уникати місць, де часто роздають повістки. Якщо все ж є серйозні захворювання, медичні протипоказання, то варто заздалегідь підготувати всі документи й звернутися у приватні клініки”, — радить правова аналітикиня.

Спостерігається, що особливо активно окупаційна влада намагається «мобілізувати» кримськотатарське населення.

“Ми повинні розуміти, що ця система “призову” використовується не тільки для посилення ЗС РФ, а й для залякування місцевого населення та вчинення на нього тиску. Це обмежує будь-які протестні настрої. Тому є посилений тиск до кримськотатарського населення”, — пояснила Синюк.

Раніше повідомлялося, що у тимчасово окупованому Криму місцева “влада” під час святкування одного з головних мусульманських свят — Ураза-байрам — здійснили масову облаву з метою мобілізації в Сімферопольському районі.

Повну розмову слухайте на сайті Громадського радіо.