Держава не має чіткого розуміння, хто такі постраждалі від війни – Альона Луньова

A+ A-

Через майже 10 років війни Росії проти України в законодавстві відсутнє визначення про те, кого можна вважати постраждалими від війни. Це впливає на політику компенсування шкоди постраждалим українцям. 

Альона Луньова

На цьому зауважила адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова 5 грудня під час Форуму розвитку громадянського суспільства. 

За даними соціологічного дослідження, проведеного наприкінці жовтня групою “Рейтинг”, про яке розповіла Луньова, для населення України поняття справедливості щодо війни Росії проти України означає покарання винних, встановлення правди та компенсацію шкоди постраждалим від війни. 

Досі на національному рівні не визначено, хто такі “постраждалі” внаслідок збройної агресії. І це стає проблемою, коли йдеться про компенсацію шкоди, зокрема немайнової (шкоди життю та здоров’ю), яка була спричинена війною. 

“Відповідно до досліджень, населення України ключовими категоріями постраждалих вважає рідних загиблих, полонених, осіб, які зазнали фізичної шкоди та тих, хто втратив житло. Проте наразі в суспільстві діалог про пріоритезацію компенсації шкоди не ведеться – але така розмова потрібна, бо ми розуміємо, що ресурси обмежені, а серед постраждалих є ті категорії, які потребують невідкладних компенсацій”, – каже Луньова.

Також вона повідомила, що в українців є запит на швидке правосуддя та покарання всіх воєнних злочинців. 

“Наразі відкрито більш ніж 114 тисяч проваджень за воєнні злочини та злочин агресії. Важливо розуміти, що українська судова та правоохоронна системи не зможуть усі справи закрити та покарати всіх винних. У відповідь на запит на швидке правосуддя держава вимушено реагуватиме швидкими судовими рішеннями. Через це є високий ризик зниження якості таких рішень, а отже і довіри до них”, – переконана Луньова. 

Водночас, на її думку, однаково варто фіксувати всі воєнні злочини, щоб українське суспільство могло знати правду про злочини та тих, хто їх скоював.

Довідково. Форум розвитку громадянського суспільства – це найбільша національна платформа для навчання, спілкування та обміну досвідом у сфері організаційного розвитку благодійних та громадських організацій. Уперше Форум з організаційного розвитку відбувся у 2012 році, і відтоді щороку кількість учасників та об’єм суспільної уваги до форуму збільшується. Цього року відбувся вже 12-й щорічний форум під гаслом “Що дасть нам силу”, переглянути трансляції заходів форуму можна тут.