Фотовиставка “Історії з окупованого Криму” відкриється у Вільнюсі

A+ A-

18 травня фотовиставка “Історії з окупованого Криму” відкриється на Лукішській площі у Вільнюсі, Литва. Виставка відбудеться за співорганізації Дому прав людини Крим, зокрема Центру прав людини ZMINA, і Білоруського Дому прав людини імені Бориса Звозскова.

Фото: Тарас Ібрагімов

З 18 до 25 травня жителі та відвідувачі Вільнюса зможуть побачити 22 фотороботи українських репортерів Аліни Смутко, Тараса Ібрагімова та Альона Савчук, які документували життя родин політв’язнів у 2014–2019 роках в окупованому Криму й отримали за це заборону на в’їзд до Кримського півострова та РФ від 10 до 35 років.

“Історії з окупованого Криму” – це унікальна хроніка життя на незаконно анексованому Росією півострові та документальне підтвердження репресій проти громадян України, зокрема представників кримськотатарського народу. Масштабні переслідування інакодумців почалися відразу після окупації півострова Росією в березні 2014 року.

У Криму за політичними мотивами було заарештовано понад 150 осіб, більшість із яких кримські татари. Під час окупації було викрадено 43 українських активісти – з них 11 осіб вважаються безвісти зниклими, одна особа залишається під вартою. Репресії проти кримських татар тривають.

Відкриття виставки: 18 травня, о 19:00, на Лукішській площі, Вільнюс, Литва.

Дату обрано не випадково: 18–20 травня 1944 року за наказом Сталіна з Криму до Середньої Азії, Сибіру та Уралу було примусово виселено понад 190 тисяч осіб. Цей день увійшов в історію як дата Депортації кримських татар.

Тривалість: 18–25 травня.

Про авторів 

Фотожурналістка Аліна Смутко три роки працювала в окупованому Криму, документуючи страждання ув’язнених. Її камера фіксувала життя сімей, часто багатодітних, які залишилися без годувальників після масових арештів. Вона розпочала проєкт 2016 року. А взимку 2019-го її оголосили персоною нон ґрата – упродовж десяти років заборонили в’їжджати до Криму та Росії.

Фотограф і журналіст Тарас Ібрагімов працював в окупованому Криму багато років. Він висвітлював політично мотивовані судові процеси над кримчанами. 2019 року російські прикордонники заборонили Тарасу Ібрагімову в’їжджати на територію Кримського півострова протягом 35 років.

Репортерка Альона Савчук висвітлювала судові процеси над українськими політв’язнями в окупованому Криму впродовж 2016–2018 років. Потім вона отримала заборону від ФСБ на в’їзд на півострів і територію Росії терміном на 10 років. Офіційне обґрунтування силовиків: “…з метою гарантування обороноздатності чи безпеки держави, або громадського порядку, або захисту здоров’я населення”.