Лише 40% мешканців Сходу, чиї права порушували, пробували їх відстояти – дослідження

A+ A-

Українці цінують свої права і свободи, хоча погано орієнтуються у змісті і походженні прав людини, сутності правових механізмів. Такими є результати дослідження, проведеного Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини” і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Презентація дослідження та відкриття тематичної виставки відбулися у Дніпрі 30 січня. 

Перше місце у рейтингу найважливіших прав у Східному регіоні (куди входить й Дніпропетровська область) посіло право на життя. Серед інших пріоритетних прав тут також опинилися право на соціальне забезпечення, право на житло та право на освіту. Така ситуація властива і для України в цілому. Що стосується рейтингу цінностей, він також не відрізняється від загальних результатів по країні. Важливими для мешканців Сходу є свобода – 80% опитаних зазначили її як основну цінність, справедливість і безпеку вказали по 66%.

“Дослідження показало пріоритетність соціально-економічних прав для населення країни. Варто зауважити, що право на життя очевидно сприймається українцями як соціальне право, хоча насправді його зміст стосується швидше випадків позбавлення життя, а не забезпечення його соціальних умов”, – пояснює Світлана Колишко, керівниця групи з прав людини, координаторка проекту Програми розвитку ООН в Україні. 

Мешканці Східного регіону виявилися одними з найбільш готових терпіти матеріальні труднощі заради збереження своїх прав (такий варіант тут обрали понад 40% опитаних). У цьому Схід поступився лише Донбасу, де відповідну ідею підтримала більш ніж половина респондентів.

“Дещо вище, ніж загалом по Україні, оцінили мешканці Сходу рівень дотримання своїх прав. По країні оцінка кожної з категорій прав є середньою або нижчою за середню, та не сягає й трьох балів з п’яти. Так, дотримання базових прав – права на життя, особисту свободу, свободу слова, переконань, пересування, доступу до інформації тощо – у Східному регіоні оцінили на 3,11 бали, політичних прав на 3,17, культурних – 3,27, соціальних та економічних – 2,41, екологічних – 2,43 бали”, – коментує Андрій Сухарина, аналітик Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва. 

Андрій Сухарина

43% опитаних у Східному регіоні заявили, що особисто ніколи не стикалися із порушеннями власних прав, 8% заявили, що порушення відбуваються постійно, 23% – що трапляються іноді, а 11% – що епізодично (один-два рази). Якщо говорити про незаконні дії, з якими стикалися мешканці Сходу, то тут частіше за інші регіони відзначали невиплату заробітної плати (22% опитаних мешканців Східного регіону).

“Менш гострою уявляється мешканцям Східного регіону проблема дискримінації. Тут найбільший відсоток тих, хто заявив, що ніколи від неї не потерпав – 62%. Серед ознак, за якими дискримінують людей, мешканці Сходу найчастіше згадували: інвалідність – 36% , вік – 31%, стан здоров’я – 25%, майновий стан – 23%, сексуальна орієнтація та політичні погляди – відповідно по 18%, а також етнічне походження – 17%”, – говорить Володимир Яворський, член авторського колективу дослідження.

При цьому лише 40% мешканців Сходу України, які зіткнулися з порушеннями, заявили, що пробували відстояти свої права. Це – найменший показник по всій Україні, де в середньому 46% намагалися щось зробити.

Серед основних способів, до яких вдавалися мешканці Східної України, для відновлення порушених прав – звернення до суду (29% від тих, хто намагався захистити свої права), звернення до поліції (23%) і звернення до місцевої влади – 15%.

“Це помітно відрізняє Східний регіон від Заходу і Центру України, де найбільш популярним способом захисту своїх прав є звернення до родичів та знайомих (55% і 26% опитаних у цих регіонах відповідно). У східній Україні ж до використання неформальних зв’язків з метою відстоювання своїх прав вдавався тільки кожен десятий мешканець, який пробував захистити свої права”, – заявила Тетяна Печончик, голова правління ГО “Центр інформації про права людини”.

Тетяна Печончик

Втім, за її словами, тривожним є той факт, що на Сході України – найбільша кількість людей, які заявили, що відстоювали права “власними діями, включаючи використання зброї” – 12% проти 8% по Україні в цілому – серед тих, хто намагався відстояти свої права.

У регіоні помітно переважає позиція мешканців щодо неможливості виправдання злочинів, вчинених українськими військовими під час бойових дій. Утім, чималою є частка тих, хто визнає наявність певних пом’якшувальних чинників. Не схвалюють тут також і застосування тортур до ворогів у зоні бойових дій. Населення Сходу, згідно з опитуванням, найменше поділяє думку щодо можливості обмежувати прав певних категорій людей. Тут, зокрема, більш прихильно ставляться до колишніх засуджених, половина респондентів не згодна з тим, що можна обмежувати права ЛГБТ-спільноти, а також відносно частіше виступали проти обмеження прав ромів – 48% заперечили таку можливість.

ЗАВАНТАЖИТИ ПОВНУ ВЕРСІЮ ДОСЛІДЖЕННЯ

ДОВІДКА

Презентація дослідження відбулась у межах регіонального туру “День прав людини у вашому місті”. Дніпро – третє місто на мапі туру. Подія вже відбулася у Львові та Чернігові. Попереду проведення подібних акцій у Маріуполі, в Одесі та Харкові. Проект реалізується Центром інформації про права людини за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.