Нацстратегія у сфері прав людини: експерти обговорили реалізацію документа і подальші кроки

A+ A-

3 листопада відбулося публічне обговорення Національної стратегії у сфері прав людини. Представники органів державної влади, міжнародних та громадських організацій говорили про те, що вдалося реалізувати за останні п’ять років у цьому напрямі, чого потрібно ще досягнути та як має виглядати оновлена стратегія і план дій на 2021–2023 роки, щоб урахувати всі необхідні завдання та проблеми, а також шляхи їхнього розв’язання.

Як зазначила заступниця міністра юстиції Валерія Коломієць, оновлені документи мають затвердити до кінця цього року. “Ми активно працюємо над тим, щоб президент підписав нацстратегію 10 грудня – у День прав людини. Не можу цього напевне обіцяти, бо це може статись і кількома днями пізніше, але в будь-якому разі до Нового року ми виконаємо свої зобов’язання”, – зазначила Коломієць.

Валерія Коломієць

Також, за її словами, міністерство вже надіслало план дій з реалізації нацстратегії до секретаріату Кабінету Міністрів і планує винести його на затвердження уряду після того, як президент підпише саму нацстратегію.

Представниця Мін’юсту розповіла, що під час написання проєкту стратегії та плану дій відомство і секретаріат Кабміну вирішили зосередитися на пріоритезації ключових напрямів, а не вносити до нацстратегії все, “що можна тільки придумати й захотіти у сфері прав людини”. Тому вирішили зменшити час дії плану з реалізації нацстратегії з п’яти років, як у минулому документі, до трьох. У міністерстві також обіцяють зміну підходів до індикаторів заходів стратегії.

Водночас заступниця постійної представниці Програми розвитку ООН Манал Фоуані вважає, що важливою має бути готовність громадянського суспільства бачити реалістичні пріоритети. Це, за її словами, “буде кроком уперед у процесі демократизації суспільства”

Манал Фоуані

“Коли ми говоримо про реалістичність очікувань щодо досягнень у сфері прав людини, потрібно правильно розставити пріоритети та індикатори: так, щоб найбільша увага припала на найбільш маргіналізовані та вразливі категорії суспільства”, – прокоментувала вона.

Керівниця секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини Наталія Федорович зазначила, що наразі реалізація стратегії недостатня: “Станом на перше півріччя 2020 року із 77 заходів за такими важливими напрямами у сфері прав людини, як забезпечення права на працю та соціальний захист, забезпечення права на охорону здоров’я та підвищення рівня обізнаності у сфері прав людини, було виконано лише 29. Тому дуже важливо, щоб наступний документ визначав, як контролюватиметься його виконання”.

Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко прокоментував: що міцнішим буде захист прав людини, то більше держава наблизиться до виконання функції правової держави. “Це має бути мотивацією для формування нової нацстратегії та її плану дій. Ці документи мають бути реалістичними, реалізованими та ефективними”, – додав правозахисник. 

Крім того, в межах заходу, проходили експертні обговорення з тем, що стосуються прав людини. Так, координаторка проєктів ZMINA Маргарита Тарасова модерувала кімнату, присвячену проблемам катувань. У ній узяли участь представники Уповноваженого ВРУ з прав людини, Міністерства юстиції, Національної поліції, Міністерства внутрішніх справ, секретаріату Уповноваженого в справах ЄСПЛ, Офісу генпрокурора, Моніторингової місії ООН, громадських організацій. Присутні обговорили перспективи посилення Національного превентивного механізму, масштабування системи custody records на місця несвободи поліції, проблеми медичного забезпечення в місцях несвободи, розслідування катувань та прогалини в законодавстві. “Проблема катування – одна з тих, які потребують дуже сильної міжвідомчої взаємодії, однак інституції не завжди перебувають на одному рівні своїх спроможностей. Реформи також відбуваються нерівномірно, що впливає на успіх усієї системи“,  підсумувала Маргарита Тарасова.

Нагадаємо, Національна стратегія у сфері прав людини ‒ це перший в історії незалежної України системний документ, покликаний інтегрувати цінності прав людини в різні сфери державної політики.

Відео з обговорення можна подивитися тут