Правозахисники закликають владу доопрацювати законопроєкт про обмеження пенсійних прав для тих, хто вчинив злочин

A+ A-

Коаліція організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, мають застереження щодо прийняття законопроєкту №10355. Цей проєкт пропонує встановити розмір пенсій для тих, хто вчинив певні злочини, під час відбування покарання не вище прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Ілюстративне зображення

Ці обмеження будуть стосуватися тих, хто вчинив кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки, громадської безпеки, миру, безпеки людства, міжнародного правопорядку. Проте, як зазначають правозахисники, для осіб, які вчинили не менш тяжкі та умисні злочини (як-от вбивство, катування, насильницьке зникнення, торгівля людьми, зґвалтування, злочини проти дитини, розбій, незаконне збагачення тощо), негативних наслідків у вигляді обмеження права на пенсію не передбачається. 

“Такий підхід викликає сумнів у пріоритетах держави щодо надання негативної оцінки вчиненню окремих видів злочину”, — звертають увагу правозахисники. 

Експерти також переконані, що обмеження прав і свобод засуджених повинно бути належним чином обґрунтоване та відповідати принципу справедливості, правової визначеності та незворотності дії кримінального законодавства. Водночас необхідно забезпечити належний захист необмежених прав і свобод засуджених.

Окрема проблема, на яку звертають увагу правозахисники, — цей законопроєкт пропонує не виплачувати пенсії підозрюваним за певними статтями осіб, хоча, відповідно до Конституції України, людина вважається невинуватою у вчиненні злочину, доки її вину не буде доведено в законному порядку.

У разі прийняття законопроєкту у поточній редакції існує висока вірогідність оскарження прийнятих відповідно до нього рішень, зокрема й у Європейському суді з прав людини”, — вказують правозахисники та зауважують, що законопроєкт потребує доопрацювання.

З повним аналізом законопроєкту можна ознайомитися тут.