У Києві правозахисники та медійники вшанували пам’ять Георгія Ґонґадзе

A+ A-

16 вересня в Іллінському сквері в Києві правозахисники та медійники провели акцію пам’яті журналіста Георгія Ґонґадзе, вбитого 21 рік тому, а також вшанували пам’ять інших вбитих журналістів. Акцію організувала Премія імені Георгія Ґонґадзе у партнерстві з Центром прав людини ZMINA.

Фото: Наталія Адамович / ZMINA

На акцію учасники прийшли із фотографіями зниклого Ґонґадзе, вони нагадали, що організатори злочину досі не названі та не покарані.

“Для українського суспільства й міжнародної спільноти надзвичайно важливо знати доказово, хто саме був замовником вбивства. Це є частиною вимог рішення Європейського суду з прав людини, ухваленого 2005 року й досі не виконаного Україною через відсутність системних змін для того, щоб праця журналістів була безпечною”, – сказала представниця сім’ї Ґонґадзе, адвокатка Валентина Теличенко.

Головна редакторка “Української правди” Севгіль Мусаєва розповіла, що під час опитування до 25 річниці незалежності українці серед найважливіших подій, що вплинули на розвиток України, назвали смерть Ґонґадзе. 

Фото: Наталія Адамович / ZMINA

“Справа Ґонґадзе – це, по-перше, про безкарність, коли через багато років ми не можемо офіційно назвати замовників його вбивства. З іншого боку, це справа про громадянське суспільство, бо смерть журналіста зробила його сильним, таким, що крок за кроком виборює свободу. І свободи нині дійсно стало більше”, – заявила вона.

Нагадали на акції пам’яті й про те, що загалом за роки незалежності в Україні загинуло близько 70 журналістів, багатьох з них убили.

“Точні обставини багатьох смертей не з’ясовані, а розслідування кількох резонансних справ тривають і досі. Водночас у завершених справах здебільшого покарані виконавці, а замовники так і не були названі”, – уточнила головна редакторка сайту ZMINA Ольга Падірякова.

Виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен також назвала прізвища громадянських журналістів та активістів, які наразі незаконно утримуються в анексованому Криму. Серед них – Сервер Мустафаєв, Тимур Ібрагімов, Мерлен Асанов, Сейран Селієв, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Осман Аріфмеметов, Рустем Шейхалієв, Амет Сулейманов, аналітики Дмитро Штибліков та Олексій Бессарабов, позаштатний журналіст “Радіо Свобода” Владислав Єсипенко, заступник Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелялов.

Фото: Наталія Адамович / ZMINA

Під час акції організатори також озвучили звернення правозахисних та медійних організацій до української влади із закликом ефективно й прозоро розслідувати вбивство Ґонґадзе та інших українських журналістів, виконати вимоги Комітету міністрів Ради Європи у справі Ґонґадзе.

Відео з акції можна переглянути тут.