Українці в окупації перебувають під постійним тиском та не розуміють, що їх очікує після звільнення територій – Онисія Синюк

A+ A-

16 квітня в Києві представники влади та громадськості говорили, якою має бути державна політика щодо реінтеграції деокупованих територій. Організатором дискусії стала Школа політичної аналітики НаУКМА. До заходу долучилася й правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA Онисія Синюк.

Під час презентації учасники також обговорили, як ефективно комунікувати та адвокатувати рішення, пов’язані з реінтеграцією деокупованих та тимчасово окупованих територій країни.

Онисія Синюк зауважила, що люди на тимчасово окупованих територіях не розуміють суті колабораціонізму та не знають, за що саме вони можуть бути притягнуті до відповідальності. Цим користується Росія, вважає Синюк. 

Ми наголошуємо, що на окупованій території люди перебувають у постійному тиску і страху. Щоденно Російська Федерація чинить тиск на них: вони не можуть отримати, наприклад, соціальні чи медичні послуги, не маючи російського паспорта, також працювати на окупованій території і, відповідно, заробляти на життя своєї родини”, – додала правова аналітикиня ZMINA.

Спікерка ділиться, що в умовах такого тиску українці в окупації також не розуміють, якою буде реакція України, коли влада повернеться на ці території. Це нерозуміння і відсутність чітких меседжів використовується проти них російською владою.

“Дуже багато людей з деокупованих територій говорили, що ця нечіткість про те, хто буде покараний за колабораційну діяльність, використовувалася російськими військовими, щоб змусити людей виїжджати з цих територій до їхнього звільнення”, – каже Синюк.

За її словами, росіяни казали українцям про потребу виїхати з окупації, адже Україна притягне до відповідальності тих, хто залишився на окупованих територіях. І в людей немає можливості перевіряти подібну інформацію через обмеженість каналів комунікації, додає Онисія Синюк.

Експертка також каже, що наразі в України відсутня чітка комунікація щодо цього питання, а ще немає чіткості в законодавстві, яке передбачає відповідальність за колабораційну діяльність.

Україні необхідна комплексна політика в цьому питанні, щоб, зокрема, пояснити людям в окупації, що їх чекає після повернення держави, переконана Онисія Синюк.

Дивіться відео із заходу за посиланням.