Ромські біженці за кордоном: в Україні представили та обговорили фільм про дискримінацію ромів у країнах Європи

A+ A-

18 грудня до Міжнародного дня мігрантів Радіо Свобода, ZMINA та Ромський жіночий фонд “Чіріклі” провели обговорення документального фільму про ромських біженців з України “В очах Бога ми всі – люди” (проєкт “Ти як?”), який зняло Радіо Свобода.

Презентація фільму відбулася напередодні, 17 грудня, на каналі Радіо Свобода. Фільм розповідає про історії ромських біженців, які рятувалися від війни в країнах Європи та стикалися з дискримінацією за кордоном.

За даними української влади, від початку повномасштабної війни з країни виїхало майже сто тисяч ромів. Але прихисток знайти змогли далеко не всі. Тому через понад півтора року великої війни, не знайшовши притулку в Європі, роми почали повертатися до України. Радіо Свобода завітало до Молдови, Угорщини та Чехії, щоб дізнатися, як вони прийняли переселенців.

Автор фільму, журналіст Радіо Свобода Сашко Шевченко розповів, що, зокрема, у Молдові ромські біженці не можуть офіційно працевлаштуватися чи поїхати до країн ЄС, адже не мають документів. Багато ромів після початку великої війни поїхали до Угорщини, тому що багато хто з них має громадянство цієї країни, але Угорщина не зважала на угорські паспорти біженців та офіційно зрівняла в правах з українцями, які отримали статус тимчасового захисту.

Чехія, продовжує Сашко Шевченко, також ставилася до ромів дискримінаційно, що потім сама країна визнала:

“Влада Чехії запідозрила, що ромські біженці зацікавлені лише у виплатах і хочуть отримати гроші і в Чехії, і в Угорщині, де мають паспорти. Але це виявилося неправдою, і чеська поліція це визнала. Але це призвело до того, що багато ромських біженців не змогли отримати притулок у Чехії і були змушені їхати далі”.

Крім того, в усіх трьох країнах ромам часто відмовляли в наданні житла, через що людям доводилося жити в поганих умовах чи навіть на вокзалах. 

Проєктний координатор міжнародної благодійної організації “Ромський жіночий фонд “Чіріклі” Юліан Кондур розповів, що, за оцінкою їхньої організації, близько 50 тисяч ромів виїхали за кордон через війну. Кондур також підтвердив проблему з ненаданням житла ромам у країнах ЄС та небажанням працевлаштувати людей, зокрема через відсутність освіти. За його словами, країни, про які йдеться у фільмі, є антилідерами в ставленні до ромів. Правозахисник також навів позитивні приклади ставлення країн до ромських біженців: 

“Ромська спільнота Польщі дуже активно виявила себе, вона досі допомагає нашим біженцям. У Німеччині також було кілька великих ромських організацій, які підтримували українських ромів. Хоча в самій Німеччині досить високий рівень дискримінації”.

Михайло Спасов, представник Уповноваженого з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів, прокоментував, що ромські біженці, які виїхали за кордон, не звертаються до Омбудсмана по допомогу чи підтримку: “І в цьому є проблема всіх залучених сторін”. Він також зауважив, що представники ромської спільноти часто не довіряють владі й уникають комунікації з державними інституціями.

Дискусію модерувала голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.

Дивіться фільм за посиланням. Відео обговорення доступне тут.