В Україні змінять закон про Омбудсмана: ZMINA долучилася до розробки законопроєкту

A+ A-

9 квітня у Києві Офіс Уповноваженого ВРУ з прав людини провів експертне обговорення законопроєкту, який внесе зміни до профільного закону про Омбудсмана. Центр прав людини ZMINA також долучився до розробки законопроєкту та його обговорення.

Зміни спільно напрацьовувала робоча група, до якої увійшли міжнародні експерти, народні депутати України та представники громадськості.

Запропоновані зміни мають привести законодавство про Омбудсмана у відповідність до рекомендацій Ради Європи.

Також, за словами Уповноваженого ВРУ з прав людини Дмитра Лубінця, загально пропонуються зміни до 24 кодексів та законів України. Серед іншого, в законопроєкті прописана оновлена процедура висування на посаду Уповноваженого, зокрема, зниження вікового цензу для кандидатів чи кандидаток на посаду Омбудсмана, усунення колізії в законодавстві щодо таємної і відкритої процедури голосування. Також законопроєкт змінить організаційну структуру Секретаріату, розширить мандат в умовах воєнного стану, запровадить посади заступників Уповноваженого за напрямами та представників Уповноваженого в регіонах.

“Зміни до закону про Омбудсмана є дуже важливими, адже Україна тривалий час отримувала рекомендації від міжнародних партнерів, зокрема, щоб цей закон нарешті відповідав Венеційським та Паризьким принципам. Нова процедура відбору кандидатів, а саме конкурсна із залученням комісії, теж прописана в цьому законопроєкті, і це важливе нововведення. Також посилюється фінансова незалежність інституції, тобто унеможливлюється бюджетне скорочення Офісу Омбудсмана”, — розповіла адвокаційна директорка ZMINA Альона Луньова.

Луньова також додає, що законопроєкт посилить спроможності Омбудсмана в межах роботи Національного превентивного механізму (НПМ). Це означає, що працівники місць несвободи будуть нести більшу відповідальність за недопуск представників НПМ до перевірок. Крім того, український Омбудсман на законодавчому рівні буде займатися захистом прав дитини, чим де-факто Офіс Уповноваженого займався й до цього, але це не було закріплено у законі.

Як коментує голова ZMINA Тетяна Печончик, розроблені зміни відповідають тим рекомендаціям, які багато років пропонували правозахисні організації. Печончик також повідомила, що протягом двох тижнів Уповноважений має винести текст законопроєктів на громадське обговорення, а після прийняття пропозицій від громадськості та правок законопроєкти будуть зареєстровані в парламенті.

Із детальною інформацією про законопроєкт, який змінить профільний закон про Омбудсмана, можна прочитати в матеріалі ZMINA.