У Чернігові проходить Освітній фест прав людини

A+ A-

У Чернігові триває вже п’ятий найбільший правозахисний фестиваль країни – Освітній фест прав людини 2021, який стартував 26 липня та продовжиться до 10 серпня. Захід зібрав активістів та правозахисників з усієї України та різних країн, які діляться досвідом та разом шукають комплексні рішення актуальних проблем у правозахисті. ZMINA також долучилася до фестивалю та провела низку заходів.

Фото: Алесь Пилецкий / Ales Piletski

Цьогоріч на Фесті особливої уваги надали темі захисту самих правозахисників, журналістів та громадських активістів. Так, 26-27 липня у тематичному блоці заходів говорили про проблеми безпеки правозахисників, зокрема, про захист громадських активістів, постраждалих від репресій у Білорусі.

Дослідниця ZMINA Анастасія Москвичова під час дискусії “Переслідування та захист активістів та правозахисників в Україні” розповіла присутнім, зокрема, про справи Сергія Стерненка та Катерини Гандзюк. Учасники дискусії ділилися власним досвідом активізму, а також розповідали про способи допомоги постраждалим активістам.

Анастасія Моксвичова. Фото: Алесь Пилецкий / Ales Piletski

Також 27 липня голова ZMINA Тетяна Печончик презентувала відеоролики в межах кампанії #BringHumanRightsHome про боротьбу за права людини. Ці історії – про активістів з України, Азербайджану, Угорщини, Казахстану, Польщі, Росії, Туреччини та Нідерландів, які подолали супротив, особисті погрози та фінансові труднощі, вистояли перед могутніми опонентами, не здалися – і перемогли.

Наступного дня, 28 липня, розпочався блок “Освіта у сфері прав людини в школах та університетах” і в рамках нього відбулась презентація результатів дослідження “Що українці знають і думають про права людини?”.

Тетяна Печончик. Фото: Алесь Пилецкий / Ales Piletski

Під час презентації Тетяна Печончик порівнювала результати 2016-2020 років і розповідала, як змінюються уявлення українців про права людини, їх готовність захищати порушені права та якою є динаміка ставлення до вразливих до дискримінації груп. Печончик підкреслила, що залишається необхідність розвивати формальну і неформальну освіту з прав людини, щоб підвищити рівень толерантності українського суспільства.

29 липня йшлося про те, чи є освітні заклади, зокрема дитячі садочки, школи та університети, з дружнім та безпечним простором, де належним чином забезпечуються права дитини. Ірина Виртосу, журналістка ZMINA та тренерка з прав людини, розповіла про те, що таке інклюзивний простір та провела інтерактив, де учасники дізнавалися про основні бар’єри, які можуть перешкоджати перебуванню дитини в освітньому закладі.

Ірина Виртосу. Фото: Алесь Пилецкий / Ales Piletski

Виртосу переконана: якщо українське суспільство стане більш толерантним та освітні заклади будуть працювати за принципами безбар’єрності, то Україна зможе стати більш демократичною та щасливою.

31 липня у тематичному блоці “Права людини в умовах війни” були презентовані результати опитування закритих фокус-груп з жителями окупованих та підконтрольних уряду територій про комунікаційні меседжі перехідного правосуддя. Також показали соціальні мультфільми “Всі, хто хотіли поїхали?” про людей, які з тих чи інших причин залишилися мешкати на тимчасово окупованих територіях у Криму і на Сході України.

Фото: Алесь Пилецкий / Ales Piletski

Фестиваль ще продовжується, тому стежте за сторінкою Освітнього дому прав людини в Чернігові, щоб долучитися до наступних заходів та подивитися більше фото.

Текст підготовлений за матеріалами сайту Освітнього дому прав людини в Чернігові