ZMINA розповіла про російські воєнні злочини під час сесії Ради ООН з прав людини

A+ A-

12 березня під час 55-ї сесії Ради ООН з прав людини в Женеві відбувся додатковий захід “Злочини Росії проти цивільного населення на окупованих територіях України”. Керівниця відділу документування воєнних злочинів ZMINA Єлизавета Сокуренко разом із представниками Медійної ініціативи за права людини, Всесвітньої організації проти тортур (OMCT) та “Лікарі за права людини” обговорили грубі порушення прав людини росіянами на тимчасово окупованих територіях України та методи примусу, розроблені російською владою для придушення спротиву.

Єлизавета Сокуренко, Тетяна Омельяненко та Уляна Полтавець

Єлизавета Сокуренко поділилася інформацією щодо задокументовних випадків міжнародних злочинів, скоєних російськими військовими на окупованих територіях України, які були отримані здебільшого шляхом проведення глибинних інтервʼю з постраждалими та свідками під час виїздів на звільнені території. “Це випадки свавільних затримань, катувань і жорстокого поводження, насильницьких зникнень і депортацій цивільних осіб. Це свідчення людей віком від 17 до 60 років, яких вирвали зі звичного життя та помістили у так звані камери тортур – без доступу до води, їжі, медичної допомоги та зв’язку з зовнішнім світом. Більшість з них жорстоко били, катували, вчиняли щодо них психологічне насильство”, – розповіла Сокуренко.

Вона підкреслила, що російська окупаційна адміністрація намагається зміцнити владу, поширюючи страх серед населення, і використовує грубі порушення прав людини як інструмент тиску на місцеву громаду та руйнування соціальних зв’язків. В усіх окупованих населених пунктах України російська адміністрація продовжує застосовувати так звану “фільтрацію”, проводити щомісячні рейди по домівках і шукати тих мирних жителів, які можуть “становити загрозу” або сприймаються як “нелояльні до Росії”.

Тетяна Омельяненко, мати цивільного заручника з Бердянська Даміана Омельяненка, розповіла, що її син перебуває у російському полоні вже другий рік. Навчався в університеті Повітряних сил і його документи потрапили до рук окупантів. Вперше його затримали на місяць у травні 2022 року, під час якого його катували струмом та палицями, у нього були зламані ребра та ноги і він схуд на 10 кілограмів.

16 листопада 2022 року Даміан пішов виносити сміття і з ним знову обірвався звʼязок. Його викрали озброєні люди у військовій формі та вивезли в невідомому напрямку. За перший рік тримання хлопця у полоні Тетяні Омельяненко кілька разів дзвонили та погрожували вбити Даміана, якщо вона не запише зізнання у співпраці з українськими військовими. Лише в серпні 2023 року російські ЗМІ опублікували інформацію про те, що сина Тетяни та інших хлопців судитимуть у Південному окружному воєнному суді Ростова. Нині Даміан Омельяненко утримується в СІЗО Ростова.

Любов Смачило з Медійної ініціативи за права людини підкреслила, що організація ідентифікувала 1550 цивільних осіб, які були незаконно заарештовані та утримуються в місцях несвободи як на тимчасово окупованих територіях України, так і на території Російської Федерації. Вона також розповіла про таку закономірність: “Аналізуючи зібрані свідчення, ми бачимо, що російські військові сприймають нейтральну поведінку місцевих як ознаку підозри, проводять арешти та допити із застосуванням тортур, утримують затриманих біля своїх позицій”.

Представниця організації “Лікарі за права людини” Уляна Полтавець представила три основні методи, які, як повідомляється, використовували російські війська, щоб перешкоджати доступу до медичних послуг і таким чином розширити та зміцнити примус Росії та контроль над цивільним населенням України. До них належать повідомлення про використання медичних закладів у немедичних цілях; примусова “паспортизація”, коли громадянський доступ до медичної допомоги обумовлений зміною громадянства з українського на російське; погрози та переслідування медичного персоналу.

“Медичні працівники піддаються нападам, затриманням, арештам та іншим переслідуванням, особливо коли вони сприймаються як певні лідери у своїх громадах. Ми не знаємо точної кількості медичних працівників, які зараз перебувають у російському полоні, але наш моніторинг показав щонайменше близько 70, а за іншими оцінками – сотні. Зібрані нами свідчення медичних працівників, які повертаються з полону, говорять про погані умови проживання, тортури та жорстоке поводження”, – розповіла Полтавець.

Уляна Полтавець та Джеральд Стаброк

Генеральний секретар Всесвітньої організації проти тортур Джеральд Стаброк зазначив, що задокументовані випадки демонструють, що цивільне населення України було головною ціллю нападу, а участь військового керівництва високого рівня та використання значних фінансових і військових ресурсів додатково підтверджують систематичність нападів. “Той факт, що Федеральна служба безпеки, Федеральна служба виконання покарань, Міноборони, МВС, Федеральна служба національної гвардії та інші підконтрольні Росії підрозділи діяли скоординовано та аналогічно, передбачає, що ці підрозділи працювали на єдину команду, яка була вищим за командира кожного з цих підрозділів”, – додав Стаберок.

Експерти наголосили на важливості залучення незалежних моніторингових місій до збору доказів та розслідування; створення гібридного трибуналу для притягнення до відповідальності осіб, причетних до міжнародних злочинів проти цивільного населення України; активація екстериторіальної та універсальної юрисдикції на національному рівні або міждержавні скарги згідно з відповідними договорами; а також подальше виконання санкцій. Вони також закликали запустити механізм ідентифікації та звільнення викрадених і незаконно утримуваних цивільних осіб.

Представники громадянського суспільства з Постійною представницею України при міжнародних організаціях у Женеві Євгенією Філіпенко

Близько 75 представників різних країн та громадянського суспільства з різних регіонів світу приєдналися до додаткового заходу. Співорганізаторами стали Human Rights Watch, Human Rights House Foundation, Всесвітня організація проти тортур (OMCT), Лікарі за права людини, Коаліція “Україна. Пʼята ранку”, Центр прав людини ZMINA та Медійна ініціатива за права людини.

Всі фото в матеріалі: Всесвітня організація проти тортур (OMCT)