Під час сесії Ради ООН з прав людини відбудеться захід про злочини РФ проти цивільних в окупації

A+ A-

Під час 55-ї сесії Ради ООН з прав людини 12 березня о 12:00 за центральноєвропейським часом відбудеться додатковий захід “Злочини Росії проти цивільного населення на окупованих територіях України”. Співорганізатори — Human Rights Watch, Human Rights House Foundation, Всесвітня організація проти тортур (OMCT), Лікарі за права людини, Коаліція “Україна. Пʼята ранку”, Центр прав людини ZMINA та Медійна ініціатива за права людини.

З початку повномасштабного вторгнення в Україну воєнні злочини та інші порушення, вчинені російськими військами в Україні, були задокументовані міжнародними, регіональними та національними органами та доведені до відома низки механізмів відповідальності. Наприклад, Міжнародна слідча комісія щодо України виявила “постійні докази того, що російські збройні сили вчиняють воєнні злочини в Україні, зокрема незаконні атаки із застосуванням вибухової зброї, напади, що завдають шкоди цивільному населенню, тортури, сексуальне та гендерне насильство, а також напади на енергетичну інфраструктуру”.

Через обмежений доступ до більшої частини окупованої території України злочини проти цивільних осіб у цих регіонах залишаються менш відомими. Збройні сили та представники Російської Федерації на окупованих територіях продовжують вбивати цивільне населення, незаконно позбавляти волі, викрадати, піддавати тортурам, сексуальному насильству, фільтрації та іншому нелюдському поводженню. Крім того, продовжується примусова паспортизація, яка пов’язана з обмеженням доступу до медичної допомоги та соціальних виплат, а також є засобом придушення опору та прищеплення страху.

Надзвичайно важливо, щоб міжнародна спільнота пріоритезувала розслідування та притягнення до відповідальності за численні порушення Росією міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини на окупованих територіях, включаючи свавільні затримання та насильницькі зникнення цивільних осіб.

На цьому додатковому заході українські та міжнародні організації громадянського суспільства обговорюватимуть руйнівний вплив війни Росії на цивільне населення на тимчасово окупованих територіях України, зокрема й серйозні порушення прав людини та примусові методи російської влади, спрямовані на придушення опору. Також буде можливість почути постраждалих від воєнних злочинів, а також представників організацій, які працюють зі свідками та постраждалими.

Доповідачі:

Єлизавета Сокуренко, координаторка напряму документування воєнних злочинів, Центр прав людини ZMINA

Тетяна Омельяненко, мати цивільного заручника з Бердянська Запорізької області

Любов Смачило, аналітикиня Медійної ініціативи за права людини

Джеральд Стаброк, Генеральний секретар Всесвітньої організації проти тортур

Уляна Полтавець, координаторка з питань надзвичайного реагування, “Лікарі за права людини”.

Модераторка: Люсі МакКернан, Human Rights Watch