ZMINA та МІПЛ зустрілися із Спецдоповідачкою ООН з питань катувань, щоб передати дані про тортури, які вчиняє Росія

A+ A-

8 вересня у Києві представники Центру прав людини ZMINA та Медійної ініціативи за права людини (МІПЛ) провели зустріч із спеціальною доповідачкою ООН з питань катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження чи покарання Еліс Джил Едвардс. Під час заходу правозахисники передали напрацьовану інформацію щодо випадків тортур, які вчиняє Росія в Україні.

Зустріч відбулася в укритті під час повітряної тривоги

ZMINA та МІПЛ представили Спецдоповідачці задокументовані організаціями кейси тортур цивільних українців, які часто пов’язані з насильницькими викраденнями. Правозахисники також поділилися власними аналітичними дослідження по цій темі, а також розповіли про роботу у національній та міжнародній адвокації, яка націлена на подальше розслідування випадків тортур.

“В тих випадках, які ми дослідили, бачимо, що злочини мають ознаки широкомасштабності, тобто в різних областях країни відбувалися однакові методи допитів та катувань.  Також можна сказати про систематичність цих злочинів, що може вказувати на злочини проти людяності”, — розповіла Наталія Охотнікова, радниця з прав людини ZMINA.

Правозахисники запросили на захід потерпілу внаслідок катувань Ольгу Черняк, мешканку Херсону, яку 280 днів росіяни незаконно утримували в полоні, катували струмом до втрати свідомості. Також при жінці катували її 19-річного сина. Вона отримала сім серцевих нападів протягом утримання. Жінка поділилася своєю історією із Спецдоповідачкою.

На заході також були присутні керівник проєктів ZMINA Олег Гнатюк, аналітик-дослідник ZMINA Борис Петруньок, координаторки МІПЛ Ольга Решетилова та Тетяна Катриченко, а також колишній полонений, потерпілий внаслідок катувань Микола Захожий.

Спецдоповідачка Еліс Джил Едвардс повідомила присутнім, що збирає інформацію для звіту стосовно розслідування злочинів із використанням катування. Крім цього, спеціальна доповідачка ООН поцікавилась, із якими викликами під час проведення розслідування стикаються громадські правозахисні організації. Вона також наголосила на стійкості організацій громадянського суспільства та подякувала присутнім за проведену роботу, адже попри те, що війна триває, організації документують та готують аналітичні дослідження про злочини катувань в Україні.

Інформація від правозахисних організацій має лягти в основу звіту доповідачки про візит в Україну, а також її подальших запитів до Росії щодо незаконного утримання українців на її території.