Правозахисниця Тетяна Печончик пояснила причини збільшення кількості нападів на громадських активістів

A+ A-

Україною прокотилася хвиля нападів на громадських активістів та журналістів. В ефірі Українського радіо у програмі “Активізація” голова правління ГО Центр інформації про права людини Тетяна Печончик пояснила, чому зростає кількість нападів на активістів.

Тетяна Печончик вважає, що причинами зростання кількості нападів на активістів є зростання громадської свідомості українців, наближення виборів та безкарність за напади на активістів. За її словами, дуже багато людей активно долучаються до боротьби з беззаконням, але спротив тих, хто сидить у корупційному болоті, також наростає.

Тетяна Печончик: ми документуємо і фіксуємо випадки нападів на громадських активістів з часів Євромайдану. Зараз відбувається загострення ситуації, я думаю, що є декільки причин зростання кількості нападів на активістів. Перша причина у тому, що після Євромайдану люди стали більш активно відстоювати свої права, нині відбувається процес децентралізації, подолання корупції, дуже багато людей активно включаються у ці процеси, – вони критикують владу, вимагають прозорості коштів, виступають проти “договірняків” на місцевому рівні. Спротив тих людей, які звикли сидіти у корупційному болоті також наростає. Друга причина – наближаються вибори і, очевидно, у цей період відбуватиметься загострення впливу на місцевому рівні, на мажоритарних округах. Ще одна причина – це безкарність таких нападів, – напади на громадських активістів ефективно не розслідуються, нападників, орагнізаторів та замовників не притягають до відповідальності, відповідно, у них розв’язані руки, вони знають, що за нові напади їм нічого не буде.

За останні 4,5 роки ми зафіксували понад сто різноманітних нападів, серед них і декілька вбивств, побиття, пошкодження техніки, підпали майна активістів. Якщо подивитися на весь цей масив випадків, найчастіше потерпають антикорупційні активісти, екологи, або ті, хто бореться проти незаконної вирубки лісів, парків; представники ЛГБТ і феміністичних рухів потерпають від гомофобного насильства. У 2015 році також була хвиля нападів на офіси волонтерів, на щастя вона закінчилася. Також тривають напади на правозахисників, на тих, хто захищає ромську спільноту, виступає за права разних меншин. Звичайно, це також група проукраїнських активістів у південно-східному регіоні, які дуже часто викривають різні схеми, маніпуляції та махінації на місцевому рівні.

Деякі люди перестають займатися громадською діяльністю, дехто з активістів виїхали за кордон, побоюючись за своє життя, але все-таки більшість продовжує цю справу, активних громадян не спиняють напади та залякування. Це дуже важливо.

Якщо говорити про розслідування, ми бачимо тенденцію, що правоохоронним органам дуже допомагає розслідувати справи нападів на активістів медійна увага. Якщо інформація про напад на активістів потрапляє на центральні телеканали, поліція та прокуратура одразу починають “ворушитися”. На жаль, випадки, які не набувають розголосу, практично не розслідуються, активісти залишаються сам на сам зі своїми проблемами, коли дуже часто місцева влада діє разом з криміналітетом, бізнес-колами, вони фактично самотужки протистоять цьому.

Прослухати повну версію розмови.