“Вилікувати” українськість: як і навіщо РФ вивозить дітей із Донбасу до Росії

A+ A-

На окупованих Росією територіях проводять примусову диспансеризацію українських дітей. Після таких медичних оглядів переважній більшості приписують “лікування у РФ” й за фактом депортують дітей на територію агресора, де, як кажуть правозахисники, потім вчать “великой культуре русского мира”, тобто – русифікують. За даними Центру національного спротиву, лише зі сходу України (найбільше інформації про такі дії РФ є саме з окупованої території Донеччини і Луганщини) вивезли 103 тисячі неповнолітніх.

Юристи кажуть, що суттю цього процесу є розділення дітей з батьками (бо ті можуть не дуже підтримувати Росію) та занурення дітей в культурну і ідеологічну атмосферу РФ.

Що насправді відбувається на так званому лікуванні на території Росії – розбирались Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода).

AP Photo / Evgeniy Maloletka

У жовтні минулого року – через місяць після анексії захоплених українських територій – президент РФ Володимир Путін доручив Міністерству охорони здоров’я Росії провести так звану диспансеризацію (медичні огляди) на окупованих територіях України.

Путін агрументував це тим, що “багато із них (дітей на цих територіях – ред.) протягом багатьох років не отримували належної медичної допомоги”.

Проте, як розповідає юристка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська, ніякого розпорядження чи відповідної документації на рівні Міністерства охорони здоров’я Росії українські юристи-міжнародники знайти не змогли.

“Ми вважаємо, що таких документів просто не існує. І, фактично, на цій території було поширено законодавство РФ всупереч нормам міжнародного гуманітарного права. У нас вже є подібний досвід з Кримом”, – каже експертка.

Чи може це бути справді добровільно

Відповідно до розпорядження президента Росії, медогляди мають пройти усі діти на території окупованої Донецької та Луганської областей віком від 2-х до 17-ти років. У свою чергу, так звана “міністерка охорони здоров’я” угруповання “ЛНР” казала, що диспансеризація дітей має виключно добровільний характер, й за бажання батьки чи опікуни дітей можуть бути присутніми під час медогляду.

Проте, як кажуть українські юристи, це не зовсім так.

«Щоразу, коли ми говоримо про добровільність, згоду, то ми повинні розуміти обставини, в яких опинилися ці батьки. Бо навіть якщо вони підписують певні документи, це все відбувається в обставинах збройного конфлікту – відкритої агресії РФ, коли їхня місцевість є окупованою, – розповідає юристка-міжнародниця Катерина Рашевська. – Вони знаходяться в такій бульбашці, в тому числі інформаційній, не розуміючи – коли це завершиться, і коли суверенітет України буде відновлений. Це вже створює, відповідно до попередньої практики судів та трибуналів, середовище примусу».

“Ці лікарі могли написати усе, що треба”

Диспансеризацію проводять винятково російські лікарі – їх для цього окупанти спеціально привезли до України. Така залученість російських лікарів викликає занепокоєння українських експертів з міжнародного права.

“Це обумовлено декількома обставинами: по-перше, тому що місцеві лікарі або виїхали, або просто не захотіли брати в цьому участь, – розповідає Катерина Рашевська. – Таким чином, їм потрібно було привезти когось, просто персонал, через те, що у них не було на цій території зайвих рук. По-друге, ці лікарі могли написати усе, що треба було написати у висновках про такий “медогляд”.

За повідомленнями так званих ЗМІ угруповання “ЛНР”, на захопленій частині Луганщини навіть провели церемонію нагородження лікарів орденом “За мужність” – саме тих, які брали участь в проведенні “медоглядів” на окупованій території.

Всі виявились хворими?

Після проведених “медоглядів” у переважної більшості дітей на окупованих територіях “виявляють” проблеми зі здоров’ям, повідомляють й у так званому “міністерстві охорони здоров’я” угруповання “ДНР”.

“Станом на ранок 30.03.2023 в ході профілактичних медичних оглядів у “ДНР” загалом оглянуто 72 693 дитини. Завдяки профоглядам більш, ніж у половини, дітей вперше виявлено різні патології – захворювання опорно-рухового апарату, стоматологічні та офтальмологічні захворювання”, – стверджують окупанти.

Після поставленого “діагнозу” дітям рекомендують пройти лікування в Росії. В Telegram-каналі Міністерства охорони здоров’я Росії з’явилося повідомлення, що діти з так званих “республік Донбасу” пройдуть лікування в федеральних клініках Москви”.

Як зазначають українські експерти з міжнародного права, вивезення на лікування не є добровільним, на батьків чинять тискі навіть погрожують позбавити їх батьківських прав.

“Зі свідчень Центру національного супротиву відомо, що є, звичайно, ті батьки, які погоджуються, а є ті, яких примушують погодитись на те, щоб дітей вивезли на територію Росії на “лікування”, – розповідає правова аналітикиня Центру прав людини Zmina Онисія Синюк. – В тому числі, є елементи корупційні, тобто за певну доплату можуть не виявити ніяких підстав для вивезення і диспансеризації. Але, якщо таких підстав немає, і батьки не мають можливостей відмовитись, то дітей вивозять на так зване лікування”.

Повний текст — за посиланням.